Na rakovinu prsu ročně onemocní až 6000 žen. Půlka se jich vyléčí, druhá půlka končí tragicky. Zákeřnost těžké nemoci spočívá v jejím nenápadném a bezbolestném nástupu. Když se rakovina podchytí v počátečním stadiu, ještě nemusí být vše ztraceno. Tyto nenápadné signály vašeho těla neberte na lehkou váhu.
Kdy na vyšetření
Věk ženy většinou hraje dost velkou roli. Výskyt nemoci ve 25 letech je opravdu vzácný, ale stát se to teoreticky i tak může. Nejrizikovější jsou ženy kolem 40 let. Ženy ve věku 45 let a výš musí chodit každé dva roky na mamograf, protože v tomto věku je výskyt rakoviny nejčastější.
Příznaky rakoviny prsu
Nejčastějším příznakem rakovinového bujení je malá a nebolestivá bulka v prsu. Dá se nahmatat samotnou pacientkou, nebo je zjištěna ultrazvukem. Mezi méně časté příznaky také patří výtok z bradavky, bolest prsu, zvětšení prsu nebo zvětšení uzlin v podpaží.
Jak na samovyšetření?
Žena se může vyšetřit sama doma v koupelně. Samovyšetření doporučují i lékaři. Můžete tak zjistit rakovinu v počátečním stadiu a snáze se jí zbavit. Samovyšetření by měla každá žena provádět každý měsíc, a to mezi 7. a 8. dnem po menstruaci. Lehněte si na záda a dvěma prsty (nejlépe ukazováčkem a prostředníčkem) zatlačte na prso a krouživým pohybem jej takto celé promasírujte. Zjistíte tak, jestli se pod povrchem neskrývá bující nádor (bulka).
Léčba
Když si opravdu bulku v prsu nahmatáte, a potvrdí vám ji i mamograf, provede se histologické vyšetření, které ukáže jasný postup léčby. Nádory se z prsou vyndávají chirurgicky. Buď se vyoperuje jen část prsu, nebo se vezme rovnou celé. Podle toho, jak velký nádor je, a co všechno už stihl poškodit.
U žen, kterým nemoc napadla i uzliny, se podává chemoterapie. Nádory jsou v uzlinách těžko dohledatelné a chemoterapie je spolehlivě zlikviduje všechny.
Nejste v tom samotné
Odebrání prsou může na ženě zanechat velké psychické následky. Prsa dělají ženu ženou a jejich ztráta na duši ženy může napáchat velké šrámy. Může se cítit sama sobě odporná, za plochý hrudník se stydí apod. Je důležité si říci, že v tom nejste sami. Nejslavnějším případem rakoviny prsu je herečka Angelina Jolie, která si nechala ze strachu z rakoviny odstranit obě svá prsa. Zákeřná rakovina zabila už 8 členů její rodiny včetně její matky, která na rakovinu prsu zemřela v 58 letech. Ona sama k rakovině měla velké genetické dispozice a hrozilo, že v budoucnu opravdu propukne. „Prošla jsem si tím, co cítí tisíce dalších žen,“ uvedla Jolie. „Řekla jsem si, že musím zůstat v klidu a být silná. Mám důvod žít, abych viděla své děti vyrůstat a poznala svá vnoučata,“ doplnila.