Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučně kojit během prvních šesti měsíců života. Poté je nutné tuto stravu rozšiřovat. Horní hranice kojení neexistuje. Vše záleží na potřebách dítěte a možnostech, ale i zdravém úsudku matky.
Proč kojit?
Experti doporučují, aby bylo dítě přiloženo k prsu už během první hodiny po narození a krmeno bylo podle potřeby, když to samo vyžaduje.
Mateřské mléko je ideální stravou pro novorozence a kojence, protože obasuje všechny nezbytné složky potřebné pro správný vývoj dítěte a také protilátky, které dítě chrání před různými nemocemi.
Mateřské mléko je dokonalé nejen vzhledem, ale i unikátním složením a také schopností přizpůsobit se potřebám a věku dítěte.
Kojení může být ze začátku problematické, proto se raději poraďte s laktační poradkyní nebo vyhledejte rady odborníka. Se správnou podporou to jistě zvládnete.
Časné mateřské mléko
Objevuje se u matek, které rodily v předtermínu. Obsahuje velké množství bílkovin, tuků, železa, hořčíku, fosforu a vápníku, ale obsahuje méně laktózy. Svým složením připomíná mlezivo, díky čemuž dítě dostává delší dobu látky, které chrání střeva a pomáhají jejich rozvoji a dozrávání.
Mlezivo
Objevuje se v matčiných prsách pět dní po porodu. Je plné imunoglobulinu, leukocytů a bílkovin, ale obsahuje málo laktózy a tuků. Najdeme v něm i látky, které mají vliv na rozvoj buněk, jež se nacházejí ve střevech dítěte.
Přechodné mléko
Má v sobě méně bílkovin a imunoglobulinu a více tuků a laktózy.
Zralé mléko
Objevuje se přibližně dva týdny po porodu. Obsahuje větší množství laktózy a tuků, ale méně bílkovin.
Co když to nejde?
Někdy se prostě může stát, že se ani přes veškerou snahu nerozkojíte. Může to být tím, že dítě prs odmítá, chce pít z láhve nebo matka musí zpět do práce a odstříkává. Samozřejmě, že je to náročnější a zdlouhavější, ale za výhody mateřského mléka to jistě stojí.