Přinese vám vaše ratolest domů ukázkové vysvědčení, plné samých jedniček a vy ji za její snahu a píli chcete nějak odměnit? A co když se vysvědčení úplně nepovede podle vašich představ? Mělo by se dítě potrestat? Poradíme vám, jak se v obou situacích zachovat.
Jak odměňovat?
Velkou motivací pro dobrý výkon je pro děti slíbená odměna. I tak ale s těmito odměnami pozor. Podle dětských psychologů by se měla primárně odměňovat snaha a úsilí, a ne známky. Když tedy rodič ví, že nějaký předmět dělá jeho dítku velké problémy a i přes to ho dokáže svou snahou vytáhnout na lepší známky, potom je opravdu důvod k odměně. Odměny by ale neměly být hmotné. Zajděte raději s dětmi do zoo nebo do kina. Děti jsou dnes zavalené hmotnými věcmi. Na odměňování novým počítačem nebo tabletem si dítě zvykne a začne si je nárokovat, čímž je na rodiče vyvíjen tlak.
Jak trestat?
Občas se to nepovede a ač se dítě snaží, může se stát, že domů až tak zářivé výzo jednoduše nedonese. V takovéto chvíli není vůbec dobré dítě trestat. Trestem vysvědčení nezměníte a jen své dítě uvedete do stresu. Děti se většinou nikdy samy učit nezačnou a je tedy na rodičích, kolik času společným učením strávíte. Učit je někdo musí naučit. Špatné vysvědčení je tedy i známkou pro rodiče. Mnoho rodičů pak přistupuje k zákazům. Například k zakázání počítače, televize apod. Tyto zákazy ale nejsou vždy účinné.
Přijměte vysvědčení jako znamení, že se má něco změnit
Přijměte vysvědčení jako fakt, a ne jako katastrofu. Nejlepší je uzavřít vysvědčením školní rok, říct si, jak dopadl a co příští rok zkusit udělat jinak, co by mohlo být lepší.