Slaví úspěchy tak často jako nikdo jiný. Je sebevědomý, cílevědomý, manipulativní a chladný. A mimořádně charizmatický. Psychopat je zvrhlý lidský druh. Jak ho poznat a co si z jeho chování vzít?
1. Nemá empatii a necítí vinu
I když někoho svými slovy urazil, slůvko „promiň“ z něj nejspíš nevypadne. Necítí vinu, nemá empatii. Všechny emoce potlačí, ještě než se zrodí.
2. Manipuluje
Postrádá schopnost vcítit se. Člověk je pro něj tedy svým způsobem stroj. A náležitě s ním také zachází. Klidně použije manipulaci pro dosažení vlastních cílů.
3. Je fantastickým (a okouzlujícím) hercem
Aby získal, po čem touží, nasadí všechny své zbraně. Například dokonalou přetvářku. Mistrovsky ovládá grimasy i řeč těla, a když je potřeba, dokonce i tu empatii dokáže sehrát. Uvnitř zůstává chladný jako ledovec.
4. Nesmělost je pro něj španělská vesnice
Důvěra v sebe je pro něj ta největší jistota. Ví, že se na sebe může kdykoliv spolehnout, což pochopitelně masíruje jeho sebevědomí. Proto se neubrání narcistním projevům.
5. Pravidla jsou od toho, aby se porušovala
Motto psychopata. Nic pro něj není překážkou. A proto je úspěšný. Kráčí stále dopředu, zrychluje, žene se. Do cíle se vždycky touží dostat tou nejkratší a nejrychlejší cestou. A když se mu v tom někdo nebo něco pokusí zabránit, metá blesky. Impulzivnost tvoří podstatnou část jeho osobnosti.
Nikdo, s kým byste toužili mít tu čest, viďte? Psychopatům ale nelze upřít jednu věc – umí dosáhnout toho, po čem jejich srdce prahne. Co dobrého si z jejich chování vzít?
Lekce číslo 1: Sebedůvěrou k respektu
Zkuste si vybavit člověka v blízkém okolí, který vyzařuje zdravou sebedůvěru. Necháte si raději poradit od něj než od kolegyně, co se krčí v rohu, že? Sebevědomí lidé působí přesvědčivě, karty jsou tudíž na jejich straně. Kromě toho vyzařují inteligenci a schopnost.
Ne každý se s vysokou sebedůvěrou narodil. Někdo ale dostal do vínku herecké schopnosti. Pokud jste to právě vy, i sebevědomé vystupování vám může pomoct zajistit si větší respekt ze strany kolegů. A je jedno, jak maličcí uvnitř jste.
Lekce číslo 2: Pochopte, co ostatní cítí. A proměňte to ve výhodu
Psychopati to mají v oblibě. Ale jejich počínání je morálně diskutabilní. Nastraží všechny své smysly, aby druhým porozuměli a poté to obrátili ve svůj prospěch. Je jim přitom fuk, zda svým jednáním někomu ublíží.
Správně, takto ne. Ovšem naučit se naslouchat kolegům či rodině vám pomůže se dopracovat k životu, kterému nevládne stres. Předejdete chaotickým a vyhroceným situacím.
Lekce číslo 3: Dejte si od rozhodnutí odstup
Emoce dokážou významně zamávat s našimi rozhodnutími. Jenže proto jich mnohdy litujeme. Psychopati emoce necítí, a tak mají nespornou výhodu v dělání těch zpravidla nejlepších – racionálních – rozhodnutí.
Ať už jste po hádce s partnerem nebo šéfem, dopřejte si chvíli o samotě a dejte svému zakalené mysli čas. Perspektiva se vytříbí a na nepříjemnou situaci se podíváte střízlivě. Diskutujte také vaše problémy s nejbližšími – nabídnou jiný úhel pohledu, který by vám třeba zůstal skrytý.
Lekce číslo 4: Buďte sami sebou
Mají své vnitřní meze, proto překračují ty vnější. Nechtějí zklamat sami sebe ani si cokoliv nalhávat. Jsou sví, a to jim dodává na přitažlivosti a charizmatu.
Ostré lokty však přestávají být žádoucí v momentě, když vážně ubližují jiným lidem. Jednejte proto v souladu s vašimi vnitřními hodnotami a všeobecnou morálkou. Nebojte se však odlišit. A mluvit o tom, co skutečně máte na srdci. Potlačování sama sebe vás ke štěstí nedovede.
Zdroj: Business Insider