Z bídy na výsluní. Neuvěřitelný příběh jedné z největších žen Latinské Ameriky, Evity Peron

Evita uměla využít své ženské krásy.
Zdroj: zdroj: facebook
Z nuzného venkova to dotáhla na první dámuDnes je Evita v Argentině prohlášena za svatouVěnovala se charitěStala se známou jako herečka. Pracovala také v rozhlase+ 1 fotka+ 2 fotky

Ve své rodné Argentině je dodnes miláčkem a modlou. Stala se první dámou, přitom byla sotva gramotná a její místo bylo spíše u plotny než ve vysoké politice. Jaký byl život jedné z největších žen historie?

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 09. 04. 2018 13:52

Narodila se jako Eva Maria Duarte do rodiny velice chudého rolníka. Byla nemanželským dítětem, takže rodinné zázemí a milující rodiče prakticky neznala. Její matka na ni byla sama a pracovala jen jako pomocnice na statku. Neměly opravdu nic. Chodila chvilku do školy, ale musela ji předčasně ukončit, protože studium bylo drahé. V patnácti letech se rozhodla odejít do Buenos Aires, kde chtěla zkusit své štěstí.

Modelka a práce v rozhlase

A tam také skutečně uspěla. Protože byla velmi pohledná, začala dělat modelku, herečku a účinkovala v rozhlase. Svou krásou se začínala pomalinku proslavovat. Začala konečně lépe vydělávat, což jí dovolilo se úplně osamostatnit.

Setkání s Peronem

Životní příležitost se jí naskytla v jejích 24 letech, kdy potkala o dvacet let staršího vojáka a viceprezidenta Juana Perona. Byl čerstvým vdovcem. Potkali se na jedné z charitativních akcí, kterou argentinská vláda pořádala. Ještě tu noc ji Peron pozval do své vily. Do mladé a krásné Evy se neodolatelně zamiloval.

A dobře udělal. Když byl o rok později vsazen do vězení z důvodu politického převratu, který v tu dobu v zemi vládl, byla to právě Eva, která prostřednictvím rozhlasu a médií dosáhla jeho propuštění. Po návratu z vězení Peron ani na minutu neváhal a oženil se s ní.

První dáma

Čtyři měsíce po jejich svatbě vyhrál Peron prezidentské volby a Eva se stala první dámou celé Argentiny. Lid ji miloval. Začala se velice angažovat v politice. Stavěla školy a nemocnice, založila nadaci na pomoc nemocným a dokonce se velice zasloužila o to, aby měly ženy v Argentině volební právo. Lidé ji milovali nejenom kvůli jejímu neuvěřitelnému životnímu příběhu, ale také proto, že mezi ně chodila a starala se o jejich problémy. Především nikdy nezapomínala zdůraznit, že je stále jednou z nich. Byla důkazem, že i ten největší chudák může změnit svůj život a stát na vrcholu. Národ jí začal říkat láskyplně Evita. Byla dokonce navržena na post viceprezidentky. Tuto funkci ale musela odmítnout, protože u ní vypukla rakovina děložního čípku.

Smrt

V lednu roku 1950 zkolabuje. Je odvezena do nemocnice na vyšetření, kde se dozvídá o své už velmi pokročilé nemoci. Může dostat tu nejlepší lékařskou péči v celé zemi. To ale odmítá a dál se věnuje charitě. 26. července 1952 ve svých 33 letech umírá.

Její smrt otřásla celou zemí a uvedla ji do smutku. Pohřeb, který se v Buenos Aires konal, byl obrovský a zúčastnily se ho na miliony lidí. Dodnes je to největší smuteční pohřeb, jaký kdy Argentina zažila. V rakvi přitom nebyl král, ani slavný vojevůdce či umělec, ale sotva gramotná žena, která se stala miláčkem milonů lidí.

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články