Rady psycholožky na zmírnění předvánočního stresu: Nechtějte změnit svět a zkuste zaklínadlo na dobrou noc

4 rady, jak přežít předvánoční stres: Psycholožka radí zaklínadlo na dobrou noc
Zdroj: Freepik

Měli byste být šťastní a těšit se na Vánoce. Jenže místo toho prožíváte každý rok stres, jak vše stihnout, a nejkrásnější svátky se mění v soukromé peklíčko. Zadržte! Chcete to opravdu takhle i letos? Pokud ne, renomovaná psycholožka Šárka Miková pro vás má pár jednoduchých rad, jak se s předvánočním a vlastně jakýmkoliv stresem vyrovnat.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 18. 12. 2024 06:00

Že jsou Vánoce svátky klidu a míru, je bohužel dávno překonaný mýtus. Stále více lidé pociťuje v tomto období především stres. A je jedno, zda ho vyvolává představa, že nestihnete napéct 25 druhů cukroví, sehnat všechny dárky, které vlastně ani nikdo nepotřebuje, nebo že svátky strávíte s rýpavou tchyní.

Závěr roku jako zásadní stresor

Velkým stresorem je podle psychologů už závěr roku jako takový.Období konce roku přináší zhoršení psychického stavu především u lidí, kteří dlouhodobě citově strádají, prožívají pocity ztráty a osamělosti. Vybavují se jim vzpomínky na dobu, kdy trávili Vánoce s blízkými, v médiích vidí výjevy šťastných rodin, a navíc se blíží konec roku, který obecně lidé berou jako čas bilancování a přemýšlení o budoucnosti,“ zamýšlí se psycholožka Šárka Miková, autorka teorie osobnosti nazvané Teorie typů.

Rodinná setkání nepřinášejí jen radost

V takovou chvíli nám příliš nepomohou ani setkání s rodinou, která obecně mají pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví. Problém je totiž ten, že ne s každým se na Vánoce chceme vidět a ne vždy setkání proběhnou v láskyplné atmosféře. „Někteří z nás už dopředu očekávají podobné problémy jako každý rok a jsou ve stavu ostražitosti," poukazuje autorka knihy Milovat nestačí. "Nejenže se obávají, co se stane, oni nepříjemné situace přímo vyhlížejí a mnohdy je svým chováním sami spouští," poukazuje Šárka Miková.

Zvlášť složitá jsou taková setkávání s rodinou pro introverty. "Ti se sice rádi vidí se svými blízkými, ale velké množství lidí na malém prostoru, kdy všichni mluví jeden přes druhého, je vyčerpává," zdůrazňuje psycholožka. "Je dobré si to nejen uvědomovat a dopřávat si chvíle o samotě, ale také si o ně umět říct. Zároveň bychom jim my ostatní neměli vyčítat, že rodina má být pohromadě a ty se separuješ,“ upozorňuje. Jak z toho ven? Na to má psycholožka čtyři dobré rady.

Nestresujte se stresem

Stresujícím událostem se vyhnout nedá. Můžete ale ovlivnit to, jak na ně budete reagovat na úrovni myšlenek a pocitů. „Budou to výčitky, obviňování, utápění se v minulosti, vytváření katastrofických scénářů? Nebo si to dovolíme pustit?“ nastiňuje Šárka Miková.

Vyhodnoťte, co můžete, a co nemůžete ovlivnit

Ano, je skvělé mít svůj osud ve svých rukou, trápit se ale věcmi, které neovlivníte, žádný smysl nemá. A týká se to i období Vánoc. „Často si například stěžujeme na druhé. Chtěli bychom, aby změnili své chování. Nicméně my nemůžeme ovlivnit, jak se druzí budou chovat. Můžeme ale ovlivnit naše reakce na jejich chování. Jak si nastavíme vlastní hranice, co si necháme líbit,“ tvrdí psycholožka s tím, abyste si napsali, co očekáváte, že vás bude o Vánocích stresovat. Pak zvažte, jestli nemůžete něco škrtnout. Musíte péct 25 druhů cukroví, či se scházet s člověkem, který vás vysává?

Uvědomte si, že na všechno se nedá připravit

Možná máte Vánoce naplánované do posledního puntíku a chcete, aby bylo vše dokonalé. Jenže tím na sebe zbytečně vyvíjíte tlak, a navíc si často celí vystresovaní představujete, že něco z vašeho dokonalého plánu nevyjde. Kašlete na katastrofické scénáře, nijak si jimi nepomůžete. Podle psycholožky v případě, že ona obávaná situace skutečně nastane, budete prožívat naprosto identický stres, jako byste se na ni vůbec nepřipravovali.

Důležité je, s čím uléháte a vstáváte

Ať máte za sebou jakýkoliv den, vaše poslední myšlenky by měly patřit něčemu pozitivnímu. Vyberte si z celého dne tři věci, které vám udělaly radost. Řekněte si, že jste opravdu vděční za to, že se vám něco tak pěkného přihodilo. Můžeme zkusit také krátkou relaxací. Stačí se pomalu nadechovat a dlouze vydechovat.

Stejně důležité jako klidné uléhání, je ale také radostné probuzení. Zapomeňte na mobil nebo promýšlení plánu na den, ale zaměřte se na tři pozitivní věci, které vás ten den čekají. "Mohou to být naprosté maličkosti, ale s naší psychikou dovedou dělat velké věci. Pozor ovšem na přílišná očekávání, která jsou významným zdrojem stresu,“ varuje Šárka Miková.

Paralympionik Jiří Ježek s manželkou promluvili o jediném zklamání v životě: O dítě jsme se snažili 10 let

Paralympionik Jiří Ježek s manželkou promluvili o jediném zklamání v životě: O dítě jsme se snažili 10 let

Související články

Další články