Otevřete s Lifee.cz adventní bestiář a seznamte se s neobvyklými vánočními postavami z různých zemí. Krampusové jsou nejnebezpečnější pátého prosince v noci, kdy se, dle legend, vydávají do alpských vesniček, kde hledají mezi dětmi své budoucí nebohé oběti. Samozřejmě ty zlobivé, které však poté surově ztrestají březovými pruty.
Původ této postavy je nejasný - někteří antropologové a folkloristé předpokládají, že může mít předkřesťanské kořeny. V současnosti je ale Krampus již pevnou součástí kultury včetně televize, filmu a her.
Napůl kozel, napůl démon
Předpokládá se, že slovo Krampus pochází z bavorského výrazu krampn, což znamená "mrtvý" nebo "shnilý". Pak je zde ještě jedna varianta, a to sice kramp/krampen, tedy dráp. Když se nad tím zamyslíme, Krampusovu vzhledu to docela odpovídá. V některých legendách je totiž považován za entitu, jež je stvořena z démona a kozla. Nemůže tak mít jinou úlohu nežli zlé děti děsit a trestat.
Kde se Krampus vzal?
Krampus mohl být inspirován jinými mýtickými stvořeními jako například Perchten nebo Straggele (jsou si podobní). Nutno ale dodat, že první písemné zmínky o Krampusovi se datují ke konci šestnáctého století. Z dřívější doby se žádné nenašly.
Antropolog John J. Honigmann si v roce 1975 zapsal, co viděl v jednom malém štýrském městě jménem Irdning: "Svatý Mikuláš se stal v Německu populární kolem jedenáctého století. Svátek zasvěcený tomuto patronu dětí je pouze jednou zimní oslavou a příležitostí, kdy jsou právě ti nejmenší středem pozornosti. Jsou zde ještě, mimo jiné, děsiví (maskovaní) čerti, jenž jsou komičtí i strašidelní zároveň. Rakušané, kteří Krampuse studovali, věří, že se v tomto případě mísí pohanské a křesťanské zvyky a že Krampus pochází z pohanského nadpřirozena, jenž bylo asimilováno s křesťanským pojetím ďábla."
To koresponduje s tím, že mají rohy, jednu lidskou nohu a jedno kopyto, černé vlasy a dlouhý hadí či dračí jazyk. S Mikulášem byl Krampus, coby jeho pomocník, spárován v sedmnáctém století. Nebylo totiž příhodné, aby světec trestal děti, byť si to zasloužily.
Režim Krampusy zakázal, dnes ale zase mohou řádit
Po volbách v roce 1932 byla v Rakousku tradice s pochodem Krampusů zakázána Dollfussovým režimem v rámci klerofašistické fronty vlasti a Křesťansko-sociální strany. V padesátých letech minulého století zase vláda distribuovala brožuru s názvem "Krampus je zlý muž". Politici měli totiž strach o duševní zdraví dětí.
Ke konci století ale došlo k oživení tradice, stejně jako v Bavorsku, kde se vyrábějí ručně vyřezávané masky. V mnoha dalších městech dochází bohužel při pochodech Krampusů k různým výtržnostem a opilství. Jako by k tomu násilná povaha samotných Krampusů přímo vybízela...
Zdroje informací:
Kniha Vánoční bestiář, Benni Bodker a John Kenn Mortensen, nakladatelství Argo 2019
Wikipedia.org: Krampus