
O dvojčatech se říká, že mají mezi sebou neviditelné propojení. Třeba když je jedno zraněné, druhé to cítí. Nebo že jsou schopné si navzájem číst myšlenky. Pro tato tvrzení existuje řada neoficiálních důkazů. Pak je tady ale ještě druhá verze spojení, a to fyzické, jako u Mary a Margaret Gibbových. Jaký byl jejich život? Podobal se v něčem sourozencům, kteří jsou na sebe napojeni pouze myslí?
Mary a Margaret byly vzácným typem siamských dvojčat, který se nazývá pygopagus nebo též iliopagus. V praxi to znamená, že byly srostlé na křížové kosti, zády k sobě a v oblasti hýždí. Končetiny a orgány měly vlastní. Narodily se v roce 1912 v Holyoke ve státě Massachusetts a záhy se z nich stal celosvětový fenomén.
Mary a Margaret Gibbovy byly povahově rozdílné
Když se dívky narodily, jejích matka odmítla nabídku na operaci. Jakýkoli pokus o oddělení s sebou nesl velké riziko úmrtí, což odmítala připustit. A svůj názor nezměnila ani poté, co se dvojčata dostala do batolecího věku. Neobvyklá životní situace ale oběma dívkám nezabránila v rozvoji. Byly na stejné úrovni jako jejích zdravé vrstevnice. I když byly tělesně spojené, orgány měly oddělené, výjimkou byl konečník, ten byl společný. Brzy se tak naučily i synchronizovaně chodit.
Překvapivé ale bylo, že ač tělesně spojené, ani jedna necítila bolest té druhé. Obě měly také svou povahu. Margaret byla spíše neurotická, Mary se zase vyznačovala jakýmsi vnitřním klidem. Učily se doma.
Cesta sester Gibbových za americkým snem
Ve 14 letech se ale rozhodly „vyletět z hnízda“ a přestěhovaly se do New Yorku, kde si chtěly splnit sen a začít pracovat v zábavním průmyslu. Lákal je, tehdy populární, vaudeville, což byl divadelní program se zpěvem a tancem. Takový předchůdce operety, varieté a muzikálu.
Zanedlouho slavily první úspěchy. Publikum je milovalo. První pořádnou výplatu dostaly o dva roky později, kdy se svým vystoupením objely celou Evropu. To jim umožnila známá jména v oboru zábavy, Cole Bros. Circus a Barnum and Bailey Circus. Po čase začali lékaři dvojčatům, stejně jako jejich matce, nabízet chirurgické oddělení, chtěli si tímto způsobem tak zvaně udělat jméno. Sestry to ale dál vehementně odmítaly. Po čtyřicítce se stáhly do ústraní, vrátily se domů do Massachusetts, kde si otevřely obchod se suvenýry. Otevřeno měly dalších deset let, než odešly do důchodu. To se z nich pak staly samotářky, které z domu vyšly jen do obchodu a kostela. Zbytek dne buď sledovaly televizi, anebo pletly.
Poslední dny sester Gibbových
Margaret byla v roce 1966 diagnostikována rakovina močového měchýře. I přes vážnost nemoci odmítaly být rozděleny, souhlasily i s rizikem, že se rakovina pravděpodobně rozšíří i do Maryina těla. O rok později zasáhlo rakovinné bujení i Margaretiny plíce. V srpnu téhož roku zemřela. Mary vydechla naposledy jen o pár okamžiků později. Bylo jim 55 let. Dle jejích přání byla vyrobena speciální rakev, kde mohly obě spočinout. Pohřbeny byly vedle své matky. Na závěr tak lze jen podotknout, že se staly důkazem toho, že rčení „dokud nás smrt nerozdělí“ ve vzácných případech prostě neplatí.
Zdroje informací:
Dannydutch.com: The Life And Times Of Conjoined Twins Margaret And Mary Gibb
Historicflix.com: The Life Of Conjoined Twins Mary and Margaret Gibb