Notoricky známá pohádka Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavních rolích je neodmyslitelnou součástí televizního programu mezi Vánocemi a silvestrem. Bohužel do ní s nástupem normalizace zasáhl cenzor a odstranil z ní spoustu vtipných narážek. Legrace však "nepanovala" jen ve scénáři, ale také na place.
O životě a osudu princezny a prince v podání Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře mají rozhodnout rodiče, hlavně otcové, a jejich rádci. Oni si však chtějí budoucího partnera vybrat sami. Ostatně by s ním měli strávit celý život. Musí se jim tak líbit, státní důvody a výhodný sňatek pro ně nejsou relevantní.
Cenzura vymazala z pohádky kontroverzní hlášky
Pohádka Šíleně smutná princezna byla jedinečná v tom, že ač její cílovou skupinou byli malí diváci, své si v ní našli i dospělí. Například díky řadě dobových narážek na stav společnosti. Z pohádky tak byla po roce 1968 vystřižena scéna, kde se praví: "Vykládat vtipy o králi se může, ale nesmí se jim nikdo smát!"
Kromě hlášek se v příběhu o princezně, která předstírá smutek, objevily také espézetky na kočárech anebo tehdy moderní mluva. Tvůrci tím chtěli film přiblížit teenagerům. To soudruhům nevadilo. Trnem v oku jim byl ovšem skladatel Jan Hammer, jehož jméno z titulků rovnou odstranili, a to kvůli tomu, že si dovolil emigrovat. Zmizel také duet dvou rádců o tom, jak kout pikle, poslechnout jsme si ho tak mohli až po revoluci.
Jaroslav Marvan si Václava Neckáře často dobíral
Otce pohádkového prince, krále Jindřicha Spravedlivého, si zahrál Jaroslav Marvan. Ten si tehdy čtyřiadvacetiletého Neckáře rád dobíral. Jednou ho třeba nachytal, jak si v šatně zkouší jeho královskou korunu. A tak na něj vyjel, jakým právem tak činí, ať si na takové móresy nezvyká. Neckář mu tehdy naletěl, myslel, že se zlobí doopravdy, a beze slova utekl pryč.
Jinak si ale Neckář nemohl Marvana vynachválit. Jakožto zkušený profesionál byl sice přísný, ale vždy zpěvákovi pomohl. A to bylo pro Václava Neckáře, jakožto začínajícího herce, to nejdůležitější. Měl totiž možnost se učit od samotného mistra.
Režisérovi výška Heleny Vondráčkové nevadila
Helena Vondráčková si měla po boku Václava Neckáře zahrát již v Ostře sledovaných vlacích. Režisérovi Jiřímu Menzelovi ale vadilo, že je zpěvačka o hlavu vyšší. Bořivoj Zeman to nebral jako překážku, a tak si spolu konečně mohli zahrát. Heleně Vondráčkové se tím splnil sen. Vždy se chtěla stát princeznou.
Celé natáčení se neslo ve velmi přátelské a uvolněné atmosféře, Vondráčková si třeba nemohla vynachválit Stellu Zázvorkovou, jež se k ní chovala jako skutečná chůva, s pohádkovým princem Neckářem ji ovšem nikdy nepojilo víc než přátelství. Úvahy o tom, že se z nich během natáčení stali milenci, tak byly zcela liché.
Na klasickou pohádku Šíleně smutná princezna se můžete podívat dnes ve 20.15 na FTV Prima.
Zdroje informací:
Radiožurnál.rozhlas.cz: Proč přišla Šíleně smutná princezna na dvacet let o část slavných scén? Mohl za to humor
Ženy.iprima.cz: Zákulisí pohádky Šíleně smutná princezna. Jaroslav Marvan si dobíral Václava Neckáře
Koktejl.azet.sk: Boli Václav Neckář s Helenou Vondráčkovou milencami? Pravda o Šialeně smutnej princeznej