Šílený střelec s tváří andílka Martin Bryant: Jeho řádění vyvolalo zpřísnění zákonů a zničení 650 000 zbraní

Martin Bryant
Zdroj: Profimedia

Fascinace smrtí provázela Martina Bryanta již od útlého věku. Jeden z jeho sousedů vzpomínal, jak v Hobartu v Tasmánii zastřelil všechny papoušky, kteří se zrovna nacházeli v jeho okolí. Nikdo si ale tehdy nemyslel, že to dojde do bodu, kdy zbraň obrátí i na člověka.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 07. 2024 16:00

Datum 28. dubna 1996 bude v historii Austrálie již vždy zapsáno černě. Tehdy došlo k největší hromadné střelbě, známé jako masakr v Port Arthuru. Od té doby se zákony, týkající se zbraní hodně zpřísnily, přesto spousta lidí, jenž tehdy přišla o své blízké či útok přežila, nikdy nezapomene na útočníkovu tvář.

Varovné signály

Martin Bryant již jako dítě působil značně znepokojivým dojmem. Kromě záliby v týrání zvířat se ve dvaceti letech seznámil se starší a hlavně bohatou dámou, která, v oblouznění smyslů, přepsala svou závět, dle níž měl po její smrti zdědit miliony. Krátce nato žena zemřela při autonehodě. Martin byl v ten okamžik na sedadle spolujezdce. Je možné, že byl schopen během jízdy strhnout volant, aby došlo k fatální nehodě?

Následující rok zemřel jeho otec. Utopil se na rodinné farmě. Všude okolo byly mršiny ovcí. Když na místo přijela policie, Martin se prý začal smát. I když byla otcova smrt podivná, zdědil jeho úspory. S nově nabytým nemalým jměním začal shromažďovat zbraně. Odtud chyběl již jen krůček k masakru, který navždy změnil Austrálii.

Masakr v Port Arthuru

Ráno, 28. dubna 1996, vešel Martin Bryant do penzionu Seascape a zastřelil majitele. Pak přešel do bistra Broad Arrow, kde poobědval. Jakmile dojedl, zastřelil okolo sebe 12 lidí, a to během 15 sekund. Právě začala nejhorší střelba v australských dějinách. Ian Kingston, který v komplexu Port Arthur pracoval jako hlídač, začal lidi posílat urychleně pryč. Spousta z nich si totiž myslela, že když navštívili skanzen, jde o nějakou historickou rekonstrukci. Bryant mezitím zamířil do obchodu se suvenýry, kde zabil dalších osm lidí. Nakonec vyšel na parkoviště, kde začal pálit na autobusy s turisty. Poté, co zavraždil dohromady 34 lidí, si vzal rukojmí, s nímž se zabarikádoval v penzionu.

Po 18 hodinách neustálého střílení na policisty zavraždil rukojmí, vše okolo sebe polil hořlavinou, včetně sebe, a škrtl sirkou. Ven vyběhl jako hořící pochodeň. Zásahová jednotka ho uhasila a zatkla.

Změna zákonů

Vražedné běsnění Bryanta donutilo zákonodárce ke změně pravidel týkajících se zbraní. Kdo chtěl vlastnit poloautomatické a automatické dlouhé zbraně, musel požádat o licenci a uvést důvod. Osobní ochrana se již nepovažovala za dostatečné vysvětlení. Také se zavedl zpětný odkup zbraní. Roztavilo se jich až 650 000 kusů. Tím se snížil počet sebevražd střelnými zbraněmi až o 74 procent. Takto se ročně zachránilo až 200 životů. A od onoho osudného dne v Austrálii k podobné tragédii nikdy nedošlo.

Martin Bryant byl odsouzen na 35 doživotních trestů a 1652 let vězení.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Martin Bryant
Allthatsinteresting.com: The Disturbing Story Of Martin Bryant, The Australian Mass Shooter Behind The Port Arthur Massacre

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články