Kostýmní výtvarnice a manželka režiséra Víta Olmera Simona Chytrová otevřeně promluvila v talkshow Na kafeečko o anorexii, kterou trpěla ve svém dospívání. Vrcholová gymnastka přestala jíst a ztratila zájem o život. V rozhovoru s Miluškou Bittnerovou také popsala moment, který byl pro ni zásadní, aby nemoc dokázala překonat, a dala také důležitou radu všem rodičům, jejichž děti trpí poruchou příjmu potravy.
Kostýmní výtvarnice a herečka Simona Chytrová (62), kterou si diváci pamatují z filmu Tankový prapor, neměla lehké dospívání. Velká sportovkyně spadla do těžké poruchy příjmu potravy, až nakonec musela bojovat o svůj holý život v léčebně.
Všechno přitom začalo nevinně - sportem. „Já jsem byla hyperaktivní a skoro všechno mi šlo, což také není dobré, protože se na nic nezaměříte. Gymnastika - v té jsem začala vyhrávat. Dali mě na ni v pěti letech a v deseti mě vybrali jako nejmladší do vrcholového střediska, která se v roce 1972 zakládala,“ vzpomíná na své sportovní úspěchy. „Tam jsem vyhrála mistrovství republiky a byla jsem nominovaná i na olympiádu do Montrealu.“
Doporučené video: Simona Chytrová a Vít Olmer v talkshow Na kafeečko
Simona Chytrová propadla anorexii
Anorexii propadla nadaná sportovkyně ve věku, kdy je dospívající dívka nejvíce zranitelná. „V těch třinácti nebo čtrnácti letech, to je ten nejblbější věk. Vidíme to u dětí i teď, že mají strašné problémy. Anorexie je psychická nemoc a v té době to nikdo nevěděl, nikdo to neřešil,“ popisuje Chytrová, jaký byl tehdejší přístup jejího okolí. „Já jsem začala extrémně hubnout. Trenéři už mi říkali, že mi dají deset korun za každých deset deka, jestli ztloustnu. Ale já už jsem potom nemohla.“
Simona Chytrová vážila 29 kilo a byla na hranici smrti
Z původně energické, hyperaktivní dívky, se stala apatická chodící kostra. „Měla jsem 29 kilo, nevyšla jsem do schodů, byla jsem opravdu na umření. Ale oni nevěděli, od čeho to je. Začali mi vyšetřovat nadledvinky. Až teprve můj strejda, kterým byl primářem v České lípě, a jeho kolega měl o této nemoci nějaké povědomí. Řekl, ať mě přivezou,“ vysvětluje Chytrová, kdo jí nakonec odborně pomohl.
Půl roku strávila v nemocnici na dětském oddělení. „Teprve tam přišel můj nejtěžší moment. Nedávno jsem to vyprávěla Vítkovi. Neměla jsem ani smysl, proč bych dál žila, a bylo mi třináct nebo čtrnáct let. Ale pak jsem šla po chodbě a šla jsem na takový plechový záchod. Bylo mi tam nejhůře v životě,“ pojmenovala kostýmní výtvarnice zásadní chvíli. „A tam jsem se konečně vzpamatovala a vrátila jsem se znovu do života. Protože tam už jsi odcházela,“ naznačuje závažnost situace Chytrová, která také později natočila film Lehká jako dech, kde se právě téma poruch příjmu potravy velmi detailně řeší.
Žijeme v trans generační době
Podle Simony Chytrové je dnes anorexie u mladých lidí na denním pořádku a na vině je mimo jiné také pandemie covidu, která dala poruchám příjmu potravy prostor růst. „A hlavně, anorexii dnes mají i šestileté holčičky. Ženy nechtějí otěhotnět kvůli tomu, aby neztloustly. Nedávno jsme točili s paní profesorkou Papežovou, lékařkou přes poruchy příjmu potravy, a ona říká, že dnes je to trans generační nemoc, protože matky, které mají anorexii, to předávají dětem,“ popisuje Chytrová problémy dnešní generace. „Neumí žít v ničem jiném, protože vyrostly s anorektickou matkou, která je v tom vychovává. To je další problém, postupuje to. Chtějí žít tak zdravě, až je to nezdravé.“
Anorexie se ve stresu vrací
A rozhodně neplatí, že by se porucha příjmu potravy dala jednou pro vždy vyléčit. „Ta nemoc má stádia a pokračuje dál a dál. Je to psychická nemoc a těžko se jí člověk zbavuje. Nezbavíš se jí na celý život. Po porodu se mi to vrátilo. Říkají, že když máš stres, tak se ti to vrátí,“ vysvětluje si Simona Chytrová zajímavý fenomén.
Jaký je důvod návratu této nemoci, to si Chytrová vysvětluje jistým nedostatkem sebevědomí. „Nevíš proč, ale ten člověk nechce být sám sebou, nevěří si, nezvládá věci. A je to psychika. Objeví se to tak, že chce být někdo jiný. Proto ti lidé hubnou,“ míní umělkyně, která našla životní lásku po boku režiséra Víta Olmera. „Jedna terapie spočívá v tom, že se na sebe musejí dívat v zrcadle, aby začali mít rádi sami sebe. Je to paradox, protože to často mají vysoce inteligentní holky,“ dodává Chytrová.
Rada pro rodiče nemocných
Závěrem Simona Chytrová radí rodičům, kteří pečují o syna nebo dceru s poruchou příjmu potravy. „Celé je to o rodině a jejím nejbližším okolí. Nedá se to řešit tak, že budeme člověku říkat, ať se nají. Musí se terapeuticky pracovat s celou rodinou, a když mají lidé podezření, jít s tím k odborníkovi,“ apeluje Simona, která si nemocí prošla. „Pochopit to musí i maminka, která má nemocnou dceru. Musí pochopit nemoc, kterou si její dcera prochází,“ vzkazuje všem rodičům.
Na fotografie manželského páru Simony Chytrové a Víta Olmera se můžete podívat v naší fotogalerii.