Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, praví stará česká moudrost. A týkat se to může také jazyka, kterým hovoří generace Z. Ač vzdáleně připomíná češtinu, je natolik protkaný výrazy anglickými a všelijakými zkratkami, že porozumět mu dá fušku. A od toho je tu etický hacker Pavel Matějíček, který umí jednotlivé výrazy vysvětlit tak, aby je pochopili i boomeři, tedy my, příslušníci střední a starší generace.
Pavel se tentokrát ve svém výkladovém videu zaměřil na výrazy random, sellit, feeling, WTF a killnout. Pro většinu z nich máme krásný a krátký český ekvivalent, ale znáte to, anglicky to puberťákům zní zkrátka více cool. Tak s chutí do studia!
Co znamená random?
Random znamená náhodný. Často se ale také používá v negativním kontextu. Třeba jako: "Ta týpka na sobě měla nějaké random hadry." Případně můžete říct: "V té matice jsem vůbec nevěděl. Tak jsem tam nasázel nějaká random čísla."
Co je to sellit?
Selit znamená prodávat. A můžete prodávat všechno, od bot až po drogy. Takže se s tím můžete potkat třeba ve větě: "Kámo, ten týpek odvedle normálně sellí herák!"
Čemu se říká feeling?
Feeling se dá volně přeložit z angličtiny jako pocit. Často to můžete použít ve větě jako: "Kámo, jaký z toho máš feeling?" Neboli: "Jaký z toho máš pocit?" A můžete to použít také jako sloveso, například: "Tak s tebou v tomhle nefeeluju!"
Co znamená zkratka WTF?
Je to zkratka anglických slov What The Fuck?!, která by se u nás v češtině dala volně přeložit jako Co to ku*va?! Můžete to použít ve větě, když jste něčím překvapení. Anebo taky, když vás něco překvapí příjemně a vy si z toho sednete na zadek.
Koho můžete typicky killnout?
To znamená někoho zabít. Typicky nepřítele v počítačové hře. Takže to můžete slyšet třeba ve větě: "Kámo, killni už konečně toho miniona (nepřítele - pozn. red.)!"