Slunce, seno, jahody slaví kulatiny. Od premiéry již uběhlo čtyřicet let. Věděli jste ale, že chybělo málo a celé natáčení mohla ukončit jedna velká tragédie? A proč lidem vadí současný osud legendární fary?
Čtyřicátiny by se měly oslavit pořádně. A nejinak tomu bylo u legendární komedie. V červenci se tak v Hošticích uskutečnil festival oslavující toto výročí. Na akci dorazily tisíce lidí. Nechyběly ani herci. Dostavil se, mimo jiné, Venca (Broněk Černý), Šimon (Pavel Kikinčuk) a také Evík (Jaroslava Kretschmerová).
Nezastavujem, máme zpoždění!
Pro roli průvodčí Helenky si Zdeněk Troška vybral milou a usměvavou Vlastu Mészarošovou, která tehdy studovala na brněnské JAMU spolu s Pavlem Kikinčukem. Na konkurz se dostala vlastně pouhou náhodou. Jen díky tomu, že ji Troška zahlédl na fotce. Pak se ukázalo, že je do té role jako stvořená. Jen se to pak moc nelíbilo zaměstnancům drah. Ti důrazně poukázali na to, že si lidé na žádném úseku rozhodně nemusí přesedat, aby soupravu vyvážili. Také není zvykem při zpoždění nezastavovat.
Dokonce se proslýchalo, že Vlasta s Pavlem tvoří pár. Zdeněk Troška o tom ale nic nevěděl. Její život předčasně vyhasnul v 39 letech. V médiích se sice objevily zprávy, že za to prý mohly drogy, šlo však jen o pomluvy. Ve skutečnosti byla příčinou smrti vrozená srdeční vada. Také jí rozhodně ke zdraví nepřispěl rozvod, který velmi těžce nesla. Milovaného syna si totiž k sobě vzal otec. Odstěhovali se do Nizozemí.
Osud fary
Faru v obci Dobrš na Strakonicku si tehdy Troška vybral pro natáčení interiérů. Dlouhou dobu v ní kázal farář Martin František Vích, skaut a bývalý politický vězeň, jehož v padesátých letech odsoudili ve vykonstruovaném procesu. Za státní vyrovnání vzniklé z politické perzekuce minulého režimu objekt zrekonstruoval a otevřel veřejnosti.
Mělo to být místo k setkávání, rozpravám i rozjímání. Pro všechny sociální skupiny. Nyní je však fara prodána (Vích zemřel v roce 2008) a místní se proti tomu bouří a sepisují petici. Noví majitelé, ač věřící, nehodlají v odkazu kněze pokračovat. Lidem vadí, že církev dojednala obchod "pod pultem" a nejednala se zájemci, kteří chtěli místo zachovat i nadále otevřené veřejnosti. Vedení obce i biskupství ale tvrdí, že je fara v dobrých rukou.
Málem došlo k tragédii
Jak zavzpomínal Pavel Kikinčuk, jednou jeli barrandovským autobusem na natáčení, když vtom se čelně srazil s nákladním autem. Kromě Trošky byli v autobuse všichni, herci i štáb. Jejich řidič vjel rychle do nepřehledné zatáčky a ještě předjížděl auto, neměl tak šanci uhnout.
Jako první si blížící se srážky všiml hlavní kameraman, a tak směrem k osazenstvu vykřikl, ať se všichni něčeho pevně chytí. Sám Kikinčuk zvolal, že ještě nechce umřít. Nervy pracovaly naplno. Řidič autobusu se už jen na poslední chvíli otočil od volantu a skrčil nohy, aby mu je palubní deska neamputovala. Pak se už jen ozvala tupá rána a tříštění skla. Petra Pyšová bohužel letěla přes celý autobus. Zranila se i Helena Růžičková. Nakonec se někomu podařilo vypáčit zablokované dveře. Hrozilo totiž, že autobus vzplane. Řidič jen v šoku běhal kolem dokola a křičel, že je "mrtvej".
Zdroje informací:
Cnn.iprima.cz: Zdeněk Troška do trilogie Slunce, seno obsadil i rodiče. Představitelka průvodčí zemřela mladá
Idnes.cz: Faru z trilogie Slunce, seno prodala církev "pod pultem", vyčítají kritici
Kniha Slunce,seno, Petr Macek, CNC Books 2022