Dne 25. června roku 2009 se na chvíli zastavil celý svět. Všechna média plnila neuvěřitelná zpráva - král popu je mrtev. Bylo to o to neuvěřitelnější, že mu bylo pouhých padesát. Jaké byly okolnosti jeho skonu?
Smrt Michaela Jacksona, k níž došlo onoho letního dne, ukončila jeho někdy zvláštní, ale hlavně oslnivý život. Nejprve se proslavil se svými sourozenci, pak na sólové dráze. Hity jako Billie Jean, Thriller či Beat It se staly stejně ikonickými jako jeho taneční pohyby, z nichž se stal mezinárodní fenomén. Jeho sláva měla však i temné kapitoly - nepřirozeně bílá pleť a neobvyklé chování, které vedlo k obvinění ze sexuálního zneužívání mladých chlapců.
Raketový úspěch Michaela Jacksona
Michael Jackson se narodil 29. srpna 1958 v Gary ve státě Indiana do velké muzikantské rodiny. V pěti letech se přidal ke svým čtyřem starším sourozencům do skupiny The Jackson 5, kde se později stal frontmanem. Pod neúprosným, a často násilným, dozorem jejich otce Joea se stali chlapci na počátku sedmdesátých let velmi úspěšní, a to zejména díky hitům "I Want You Back" a "I'll Be There".
Michael se ale po čase začal prosazovat i na vlastní pěst. V roce 1972 vydal první sólové album Got To Be There. Kromě toho se dal také na hereckou dráhu v kultovním klasickém filmu Čaroděj (The Wiz 1978). V roce 1979 vyšlo jeho další album Off The Wall, jenž se stalo nejprodávanějším hudebním nosičem roku.
Velká změna ale přišla až v osmdesátých letech. Vyšel Thriller spolu s legendárním videoklipem. Album se stalo nejprodávanějším v celé historii (70 milionů). Tehdy dostal také díky neuvěřitelným tanečním pohybům přezdívku král popu. Tu mu udělil kritik Los Angeles Times Robert Hillburn. S větší slávou ale přišly první problémy. Podivně světlá kůže a obvinění ze sexuálního zneužívání.
Přešlapy krále popu
V devadesátých letech se vzhled Michaela Jacksona dramaticky změnil. Hnědá kůže byla znatelně bělejší, téměř průsvitná. V show Oprah Winfrey řekl, že má kožní chorobu známou jako vitiligo. Zprávy o tom, že se nechává schválně zesvětlovat, ho tak měly velmi ranit. Je spokojený sám se sebou. Nemoc ale ovládat bohužel nemůže.
Ve stejném roce (1993) se ale musel popasovat s větším problémem, než byla jeho světlá pleť. Losangeleská policie ho obvinila z obtěžování třináctiletého chlapce. Jackson byl známý tím, že většinu volného času trávil s dětmi, což zahrnovalo i jejich přespání. Dle vyšetřovatelů se ale mělo na těchto setkáních dít ještě něco nekalého. Zpěvák se měl s rodinou vyrovnat mimosoudně, a to údajně více než dvaceti miliony dolarů.
Toto obvinění bylo destruktivní pro image Jacksona i pro něho samotného. Zřejmě v té době si vypěstoval závislost na lécích. Měly mu pomoci překonat bolest z operací, zranění a popálenin, které utrpěl při natáčení reklamy pro Pepsi v roce 1984. Jak šel čas, Jackson se v televizi objevoval častěji kvůli svým skandálům, nežli hudbě. V roce 1994 se oženil s Lisou Marií Presley. O osmnáct měsíců později se rozvedli. O necelý rok později se oženil se zdravotní sestrou svého dermatologa Debbie Rowe. Měli spolu dvě děti, počaté umělým oplodněním. O tři roky později se zase rozvedli. A přibyla další obvinění z obtěžování.
V roce 2003 putoval kvůli tomu za mříže. Opět mělo jít o třináctiletého chlapce. Soud ho sice zprostil obvinění, zpěvák se ale i tak raději stáhl do ústraní. Přesto se objevil další skandál. Měl jedné lékárně v Beverly Hills dlužit sto tisíc dolarů za léky na předpis. Září reflektorů se vyhýbal až do roku 2009, kdy oznámil koncertní turné o padesáti zastávkách. Jakoby něco tušil, když ho nazval závěrečným...
Poslední hodiny Michaela Jacksona
Když se Michael Jackson připravoval na koncertní šňůru , všimli si jeho blízcí, že s ním není něco v pořádku. Jeho maskérka Karen Faye prozradila, že se choval jako úplně jiný člověk. Režisér jeho show, Kenny Ortega, zase vypověděl, že byl chladný, vystrašený, paranoidní a úzkostlivý. Přestože byl o tom informován Jacksonův osobní lékař Conrad Murray, byl toho názoru, že je král popu emocionálně i fyzicky schopný vystupovat. A tak se 24. června 2009 zpěvák jako obvykle zúčastnil zkoušky. Turné mělo začít další měsíc v londýnské O2 aréně. Zkoušelo se zhruba do půlnoci. Poté objal tanečníky, poděkoval týmu a odjel do svého domova v Los Angeles.
Tam řekl Murrayovi, že potřebuje odpočinek. Trpěl totiž nespavostí. V časných ranních hodinách dalšího dne mu tak podal sérii léků, která mu měla pomoci usnout. Koktejl obsahoval, mimo jiné, Lorazepam na úzkost, sedativum Midazolam a Valium. Zpočátku lékař váhal s podáním silného anestetika Propofol, které se může aplikovat pouze v nemocnicích, ale nakonec podlehl Jacksonovu naléhání. O několik okamžiků později si uvědomil, že zpěvák nedýchá. Pokusil se ho několikrát resuscitovat, stejně jako lékaři ze záchranky, ale marně. Příčina smrti - akutní intoxikace Propofolem.
Následky
Conrad Murray byl z neúmyslného zabití obviněn po osmi měsících od Jacksonovy smrti. O dva roky později putoval do vězení, kde si odseděl dva z celkového trestu čtyř let odnětí svobody.
Od té doby Michael Jackson zaujímá v americké kultuře "nepříjemné místo". Kdysi král popu, jenž způsobil revoluci v tanečních pohybech a hudebních videích, se po svém skonu stal terčem obvinění z obtěžování dětí. V letech 2013 a 2014 zažalovali takzvaný estate (The Estate of Michael Jackson je právnická osoba založená po jeho smrti za účelem správy majetku a dohledu nad posmrtnými příjmy) Wade Robson a James Safechuck. Jackson je měl zneužívat jako chlapce. Žaloba byla původně zamítnuta, avšak po dokumentu HBO Leaving Neverland rozhodl kalifornský soud v minulém roce, že oba muži mohou pokračovat ve svých soudních sporech a podstoupit je před porotu. To vše vrhá stín na jeho odkaz. Otázkou je, zda se toho skutečně dopustil. Nikdy totiž nebyl shledán vinným.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Michael Jackson
Allthatsinteresting.com: Inside Michael Jackson's Death And The Fatal Overdose That Caused It