Jedná se o nejčastější kožní onemocnění v pubertě a postihuje až 85 % dospívajících. Řeč je o akné, která dokáže zanechat jizvy nejen na tváři, ale především na duši. Jak s aknózní pletí úspěšně bojovat, jak v pubertě předcházet jejímu vzniku a které produkty jsou pro problematickou pleť nejvhodnější?
Akné nejčastěji trápí dívky a chlapce v období dospívání, ale může se objevovat i v dospělosti či u novorozenců. Přitom stačí dodržovat několik pravidel a boj s akné může být o dost snazší.
Příčiny vzniku akné
Zatímco u mužů se po pubertě akné objevuje pouze výjimečně, ženy čas od času trápí pupínky i v dospělosti. Důvodem je úzká souvislost mezi vznikem akné a hormonálními změnami.
Kromě hormonů může mít na vznik akné vliv i dědičnost a také péče o pleť, životní styl a výběr vhodné kosmetiky. Ne nadarmo se také říká, že pleť je zrcadlem těla, občas tedy může akné signalizovat i vážnější zdravotní problém. Jestliže vás proto trápí dlouhodobě, určitě je dobré vyhledat odborníka.
Péče o aknózní pleť
Základem úspěšného boje s akné je především pravidelné čištění pleti pomocí vhodných kosmetických přípravků. Čištění provádějte 2x denně, tedy ráno a večer, a ideálně používejte čisticí kosmetické produkty bez obsahu alkoholu.
„Doporučuji čistit pleť pouze kvalitním gelem, jako je například Natinuel Cleanser strong 9, který poskytuje úlevu mastné pleti, a přitom o ni pečuje. Důležité je rovněž nemíchat přípravky od různých značek,“ nechala se slyšet kosmetička Marcela Baldas s tím, že čištění je skutečně tím nejdůležitějším krokem na cestě k bezchybné pleti.
Po vyčištění nezapomínejte pleť řádně hydratovat. Zvolte pro to vhodný typ hydratačního krému určeného pro aknózní pleť, který pomáhá s hojením stávajících pupínků a předchází vzniku nových.
Čas od času (zhruba jednou za týden) pak pleti dopřejte intenzivnější čištění pomocí peelingů pro problematickou pleť. Ty pokožku vyčistí, zmatní a zbaví ji odumřelých buněk.
Boj s akné v pubertě
Lze vzniku akné v pubertě nějak předejít? „Lze zařídit, aby se pleť v období dospívání lépe vyrovnávala se změnami, které toto období přináší. Jde především o čištění pleti v předpubertálním věku pomocí jemných mléčných přípravků. Naopak nedoporučuji používat přípravky s alkoholem a sulfáty a nesnažit se hluboké záněty kůže samočistit. V tu chvíli je lepší vyhledat kosmetičku, která vám s bojem proti akné pomůže,“ radí Marcela Baldas.
Zkušenosti s aknózní pletí má i naše spolupracovnice Mia (16), kterou problémy tohoto typu trápí už druhým rokem. „Na sociálních sítích se objevuje spousta zaručených tipů na kosmetické produkty, ale už vám nikdo neřekne, který je ten správný právě pro vás. Dlouho jsem zkoušela různé přípravky, ale nic na akné nezabíralo a byla jsem z toho nešťastná. Dnes už vím, že pleť potřebuje profesionální péči. Jsem ráda, že jsem na to přišla tak brzy,“ svěřila se Mia.
Produkty vhodné pro problematickou pleť
Aknózní pleť si žádá speciální kosmetické produkty určené výhradně pro ni. Nevhodnou kosmetikou byste totiž mohli projevy akné jen umocnit. „Klientkám radím používat jemné čisticí gely bez sulfátů, alkoholu s mírně kyselým pH v hodnotě okolo 4,5 až 5. Naopak mohou obsahovat kyselinu salicylovou a azelaovou,“ uzavírá povídání o akné Marcela Baldas.