Bude se znovu opakovat situace z první vlny koronaviru, kdy pacienti z obavy před možným nakažením Covid-19 odmítali a odkládali návštěvy lékaře? Anebo už jsme poučenější a víc sledujeme své zdraví?
Dnes s odstupem několika měsíců již můžeme odhadnout, jaké škody napáchala počáteční panika mezi lidmi, kdy z obavy nákazy koronavirem nejenom omezili kontakty mezi blízkými, ale dost zásadně omezili i péči o své zdraví.
Nemoci nezmizí
I když máte obavy o svoje zdraví a bojíte se nákazy, nebezpečí na vás číhá na druhé straně. Ze snahy ochránit se si můžete ublížit mnohem víc. U nás sice nemáme přesné statistiky, jak výrazně se změnilo zdraví obyvatel v průběhu první vlny koronaviru, ale existují srovnatelná data, ze kterých si jistou představu udělat můžeme. „Z Velké Británie a řady dalších zemí čísla známe a například víme, že se zkracuje přežití u onkologických onemocnění. V Česku se modifikací úhradové vyhlášky rozdělují miliardy za nevykonanou péči z jara. Je to obrovské množství péče a nepochybně většina z ní měla smysl. Bohužel, není jednoduché ji dohnat, více lékařů prostě nemáme,“ vyjadřuje se k tématu doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Podzim není jaro
Během letního klidu jsme měli možnost situaci s nadhledem přehodnotit a sžít se s ní. Nervozita z nás pomalu opadá a jak se zdá, život se i přes rozrůstající druhou vlnu vrací do více či méně normálních kolejí. Vypadá to, že i v ordinacích a čekárnách lékařů pacienti zůstávají. „Spousta lidí už ke koronaviru přistupuje s rozumem. Bohužel ale ti nejvíce ohrožení, tedy chronicky nemocní, senioři a často i pacienti s psychickými poruchami, jsou stále vyděšeni mediální masáží. Jejich zdraví ohrožuje i stres a návštěvu lékaře si opět rozmýšlejí,“ dodává MUDr. Šmucler.
K lékaři bez obav
I když hodně omezíte návštěvy lékaře, jsou specialisté, jejichž ordinaci byste vynechat určitě neměli. K nim patří například diabetologie, když pocítíte počáteční příznaky, tedy nadměrnou žízeň, noční močení či nepřiměřeně zarudlá chodidla. Zklidnit vás může například i telefonát k lékaři a objednání na přesnou hodinu.
Správné není ani odkládání běžné preventivní kontroly u praktického lékaře. V době nevyšší krize sice fungovaly konzultacemi přes telefon a přes SMS vám chodily recepty, ale nyní už byste svého praktika opravdu navštívit měli. Obdobně je to i s návštěvou na gynekologii, urologii či u očního lékaře nebo zubaře. „Česká stomatologická komora a i Asklepion postupují podle postupů z března, které byly upravovány. Nemáme nakažené a ochrana funguje. Chránit se před koronavirem není raketová věda,“ uklidňuje na závěr pacienty MUDr. Šmucler.