Pravá kůže, nebo koženka? Taky se ve vás pere soucitný přístup ke zvířatům a odpovědnost ekologa s jistou marnivostí a touhou nosit přírodní materiály a kvalitu, co vydrží léta? Úplně jednoznačně na otázku, který materiál je lepší, odpovědět nejde, ale můžeme vám představit plusy a mínusy obou.
Když jsem se letos na podzim nadchla pro koženou sukni, udělala jsem si nejdřív malý průzkum na internetu. Vysněný typ jsem měla v hlavě a se zadáním klíčových slov hledala, která značka se k mému ideálu nejvíce přiblíží. Přitom jsem si nebyla jistá, jestli chci kousek z pravé kůže, a tedy bude nutná větší investice, nebo z koženky, což vyjde levněji, ale možná nebude vypadat tak dobře. A pak jsou tu ekologické aspekty.
Soucit versus životní prostředí
Veganská kůže a umělá kůže jsou dva názvy pro tentýž materiál, který nepoužívá kůži zvířat. Vyrábí se nejčastěji z polyvinylchloridu (PVC) a polyuretanu (PU), tedy materiálů na bázi plastu. Jsou oblíbené pro svou „vrásčitou“ strukturu, která vytváří efekt pravé kůže. Výhodou syntetické kůže je její výhodnější cena a stále se zlepšující kvalita a vzhled.
Na druhé straně obě běžně používané syntetické látky vyvolávají otázky ohledně bezpečnosti výroby pro životní prostředí a rozpad veganské kůže trvá roky, takže pro planetu ve skutečnosti představuje horší zátěž než přírodní kůže.
Ani návrháři se neshodnou, co je lepší
Veganská kůže prošla za několik posledních desetiletí obrovským vývojem a díky tomu ji lze u některých oděvů zaměnit za skutečnou. Přesto někteří návrháři vidí v kvalitě veganské kůže nevýhody, proto ve svých kolekcích mísí pravou a veganskou kůži. Umělou kůži používají například na kalhoty a bundy, ale pokud jde o kabelky či boty, obvykle volí kůži pravou.
Pravá kůže vypadá přece jen lépe, nosí se komfortněji, protože je prodyšná a vydrží i desítky let. Je jemně elastická, takže se dokáže přizpůsobit malým odchylkám ve vaší váze. Navíc je vedlejším produktem masného průmyslu a jako odpad snadněji ekologicky odbouratelná. Nevýhodami je chemická úprava kůže, využívání půdy a emise skleníkových plynů spojených s chovem zvířat.
Pravá kůže je lepší volba pro nadčasové kousky
Z dlouhodobého hlediska má veganská kůže vyšší sklon k praskání a olupování. To je způsobeno její nedostatečnou prodyšností. Má také menší tepelnou odolnost, což má za následek akumulovanou degradaci, tedy rozpad složitějších molekul na jednodušší v důsledku působení tepla. Oproti tomu pravá kůže, o kterou se správně pečuje, vytváří nádherně vypadající patinu.
Odpověď na otázku, zda zvolit kůži pravou, či syntetickou, opravdu závisí na tom, jak konkrétní položka vznikla, jak ji chcete používat a co je pro vás osobně nejdůležitější. Já nakonec zvolila kůži veganskou, ale od značky, která řeší jak ekologickou stránku výroby, tak autentický vzhled a kvalitu svých modelů.