Jestli existuje nějaké typicky ženské téma, jsou to menstruační pomůcky. V redakci magazínu Lifee.cz jsme ho už také samozřejmě nakously a jako různorodá skupina žen se neshodly na tom, co je vlastně nejlepší. Redaktorka Veronika nedávno vyzkoušela menstruační houbu a dnes se podíváme na zoubek menstruačním kalhotkám.
Když jsem poprvé slyšela o menstruačních kalhotkách, ušklíbla jsem se a řekla si, že pro mě nepřipadají v úvahu. Jak to tak bývá, když použijeme slovo nikdy, po pár letech mi o nich začala básnit kamarádka a vzhledem k tomu, jak byla nadšená a vše mi do detailu vylíčila, rozhodla jsem se je také zkusit.
Kalhotky vydrží půl dne. Pokud nemáte silnou menstruaci
Od samého začátku menstruace, která mě poprvé překvapila před 12. rokem života, jsem používala vložky. Ač jsem párkrát vyzkoušela tampony, nikdy mi nebyly příjemné a měla jsem nepříjemný pocit, že krev nevychází z těla a kazí se uvnitř. Tak, jako někomu přijdou "nechutné" vložky, mně přijdou "nechutné" tampony. Stejně tak mám odpor ke zkoušení kalíšku. Jakmile si představím něco, co má být několik hodin uvnitř mě, zmocní se mě panika a je mi krajně nepříjemné na to jen pomyslet.
Menstruační kalhotky mi zněly jako sci-fi, ale kamarádka mě svým nadšením přesvědčila, že opravdu neprotečou, a hlavně nemáte pocit, že se oblékáte do něčeho vlhkého, což bývá nejčastější otázka žen, když se o této menstruační pomůcce začneme bavit.
Kalhotky používám už dva roky a mám doma celkem čtvery na silnou menstruaci přes den, dvoje noční a dvoje na slabší dny. Výbavu jsem kupovala postupně, ale rozhodně si myslím, že začínat byste měly alespoň se třemi, dvěma na den a jedněmi na noc.
Mohu říct, že za ty dva roky užívání se můj názor na menstruační kalhotky různě měnil, protože jsem se už několikrát byla nucena vrátit na pár dní k vložkám. Kalhotky opravdu vydrží půl dne, pokud nemáte výrazně silnou menstruaci. Dámy, které ji mají slabší nebo průměrnou, se na ně mohou plně spolehnout. Pokud ovšem nepatříte mezi průměr, dejte si pozor.
U jedné ze značek, které doma mám, jsem protekla velice rychle a už kalhotky nosím jen na slabší dny. Možná jsem pochybila v jejich praní. Požadavky každého materiálu jsou jiné a hlavní je nesušit kalhotky na topení.
Při praní kalhotek spotřebujete velké množství vody
Pokud mám být celý den v pohybu a je to jeden z prvních dnů cyklu, jsem už nedůvěřivá a volím raději vložku, kterou kdykoliv vyměním. Převlékat si kalhotky někde na veřejných záchodcích pro mě nepřipadá v úvahu. Ve slabší dny menstruace jsem s kalhotkami naprosto spokojená a ani s noční verzí jsem nikdy neměla "nehodu".
Problém u mě přichází s praním. Kalhotky totiž musíte po použití přeprat ručně, dokud z nich neteče průzračná voda. To znamená, že k jejich údržbě potřebujete litry a litry vody. U někoho více, u někoho méně, ale rozhodně se to v rámci šetření nevyplatí a nepřijde mi to o tolik ekologičtější než vložky, když na jejich praní vyplýtváte tolik vody.
Kalhotky vždy peru i v pračce, takže další energie (a voda) padne tady, a to už se nasčítá. Jedny denní kalhotky stojí kolem tisícikoruny (ty, které mám doma) a píše se, že nejpozději za dva roky byste si měla pořídit nové. Nákup mojí výbavy vyšel na přibližně 7 tisíc korun (nakupovala jsem postupně) a nyní bych do ní měla investovat znovu. Takže přemýšlím, zda do toho vůbec půjdu.
Reálně menstruační kalhotky nepovažuji za nic špatného, ale kvůli dlouhému praní a nemožnosti používat je v silnější dny menstruace je nepokládám za zas tak výhodné a nezbytné. Noční verzi si ale ráda nechám, to pohodlí v nich mi vyhovuje.
Pro ženy s průměrně silnou menstruací je to dobrá volba
Jak jsem uvedla na začátku, pro ženu s průměrným krvácením budou určitě lepší volbou než pro někoho, jako jsem já, kdo trpí odjakživa velmi velmi silnou periodou. Ač nemám propočítané přesné náklady na vodu, už jsem na to při praní začala myslet a cítím, že vložky pro mě budou jistější volbou i do budoucna. A třeba se i časem přemluvím k testování kalíšku, o kterém zase příště.