Herce Garyho Coopera považovali ve starém Hollywoodu za dobráka. Ovšem pouze proto, že jen hrstka lidí věděla, jaký ve skutečnosti je - notorický svůdník, který neváhá zahnout manželce starající se o jejich malou dcerku.
Herec se narodil 7. května 1901 jako Frank James Cooper a vyrostl na ranči v Montaně. Aniž by to tušil, práce na statku ho dokonale připravila na jeho budoucí hereckou profesi. Zejména jízdu na koni na filmovém plátně nejednou využil. Nutno ale podotknout, že jeho matka měla zcela jinou představu o tom, čemu by se měl malý Frank v dospělosti věnovat.
Do světa filmu vstoupil Gary Cooper jako kaskadér
Alice Cooper chtěla, aby s bratrem odcestoval do Anglie, kde se jim mělo dostat "správného vzdělání". To ale Frankovi nevonělo. Vysedávání v lavici pro něj bylo utrpením. Když se tak mohl roku 1912 vrátit domů, byl štěstím bez sebe.
Zanedlouho ho ale potkalo neštěstí. V 15 letech se připletl k autonehodě, během níž si ošklivě poranil kyčel. Jeho lékař mu poradil, ať rehabilituje pomocí jízdy na koni. Jenže tato činnost jeho kyčli příliš neprospívala. Na druhé straně si budoucí herec díky tomu vypěstoval svou charakteristickou chůzi a styl jízdy na koni, kterými okouzlil nejednu fanynku.
Po přestěhování do Los Angeles ho kamarádi seznámili s filmovými kaskadéry. Mezi nimi brzy sehnal práci i on, ale dlouho u ní nevydržel. Častá zranění z akrobatických kousků na koni ho od dalších natáčení odradila, a tak si změnil jméno na Gary a najal si agentku, která mu zařídila roli ve filmu The Winning Of Barbara Worth, jenž mu přinesl úspěch i uznání kritiky. A také dlouhodobou spolupráci s Paramount Pictures.
Bouřlivý vztah Garyho Coopera s Lupe Vélez
Při natáčení filmu Děti rozvodu se seznámil s Clarou Bow. Přestože mu pomohla k popularitě, opustil ji, když se dozvěděl, že neholduje nejnovějšímu hitu - zvukovým filmům. Během natáčení Volání vlků sbalil kolegyni Lupe Vélez. Jejich vztah pak plnil stránky novin, ale když ho horkokrevná Lupe jednou honila s nožem v ruce a pořezala, vzal raději do zaječích.
Rány si léčil u Marlene Dietrich a Carole Lombard. Když se s Lupe konečně po třech letech rozešli, vystřelila na něj. Pak ještě pustila do éteru, že měl Gary vztah s mužem, a to hercem Andersonem Lawlerem. Prý jim fandila, dokud se k nim mohla připojit při milostných hrátkách.
Pak ale musel Cooper zpomalit. Po deseti filmech, které zvládl natočit za dva roky, se jeho zdraví rapidně zhoršilo. Mohlo za to vyčerpání. Shodil třicet kilo a začala ho trápit anémie a žloutenka. A nakonec přišla deprese. V květnu 1931 tak opustil Hollywood, odkud se vydal do Alžíru a poté do Itálie. Tam se ubytoval v honosném sídle hraběnky Dorothy di Frasso. Ta ho naučila nejen evropské etiketě, ale také ho seznámila s dalšími šlechtici.
Zakázaná dovolená s vdanou hraběnkou
Po trošku "nudném" období přišlo konečně nějaké vzrušení, a to cesta do Afriky. Tam se Cooper činil. Během deseti dnů zastřelil šedesát zvířat, hlavně lvy, antilopy a nosorožce. Po náročném lovu přišel čas na odpočinek - plavba po Středozemním moři. Jeho největší potěšení ale čekalo za zavřenými dveřmi kajuty. Hraběnka nebyla jen jeho přítelkyní a mentorkou, ale také milenkou. A že byla vdaná? Tam už jiskra dávno vyhasla.
Po roce v zahraničí se herec vrátil do Hollywoodu. Novou smlouvu dostal parádní - jen dva filmy ročně a týdenní příjem ve výši 4 000 dolarů. Také se seznámil se začínající herečkou Veronikou Balfe. Byla bohatá, ale nežila v Hollywoodu, a navíc byla stále svobodná. Tedy dokonalá partie. Stala se první ženou, se kterou se chtěl Gary usadit. Kromě fyzické přitažlivosti je spojovaly i stejné záliby, jako lyžování či jízda na koni. Svatba se konala zanedlouho.
Po ní jakoby se Gary od základu změnil. Ze sukničkáře se po narození dcery Marie stal šťastný tatínek. Vše bylo zalité sluncem až do roku 1942, kdy se na natáčení filmu Komu zvoní hrana setkal s Ingrid Bergman. Zatím to mezi nimi jen jiskřilo, s dalším filmem Saratoga Trunk se už ale neudrželi. Jenže Ingrid se nehodlala vázat, a tak se po závěrečné klapce rozešli.
Smutný konec sukničkáře Garyho Coopera
V roce 1948 začal Gary pronásledoval Patricii Neal, s níž pracoval na snímku The Fountainhead. Ať se to snažil sebevíc utajit, bulvár to vyšťoural. I když mu dala Veronica nůž na krk, nehodlal se milenky vzdát. Ale ani ona u něj dlouho nezůstala. Bil ji a ještě si vynutil potrat, a tak se jako zpráskaný pes vrátil k manželce a dceři. Aby rodinu stmelili, odcestovali do Evropy. Tam ale herce začaly sužovat vředy a kýla. Po návratu tak musel podstoupit několik operací.
V roce 1960 diagnostikovali lékaři Cooperovi rakovinu prostaty, která už se bohužel rozšířila do tlustého střeva. Musel tak znovu pod nůž a o měsíc později ještě jednou. Jeho život visel na vlásku. Do konce roku mu rakovinné bujení zachvátilo ještě plíce a kosti.
Když to řekli jeho ženě, rozhodla se o tom před ním pomlčet. A tak je, ještě plný naděje, že se může vyléčit, vzal na dovolenou. Pravda ale vyšla stejně najevo. "Vím, že se to děje. Je to Boží vůle. Nebojím se budoucnosti," řekl Gary 4. května následujícího roku. O devět dní později vydechl naposledy. Dožil se šedesáti let.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Gary Cooper
Factinate.com: Red-Blooded Facts About Gary Cooper, The American Cowboy