Málokdo by to do ní řekl. Mary Jayne Gold byla bohatou mladou blondýnou, která se nemusela o nic starat, jen sama o sebe. A přesto by se o ní dal říci pravý opak. Během druhé světové války se angažovala v záchraně tisíců ohrožených lidí. Stala se tak jednou z hrdinek tohoto světového konfliktu.
Ve stínu kolaborantského vichistického režimu umožňovala Mary Jayne Gold, spolu s americkým novinářem Varianem Fryem a jeho nouzovým záchranným výborem, útěk protinacistických a židovských umělců, intelektuálů a dalších lidí, kterým hrozilo v nacistickém Německu bezprostřední nebezpečí. Mary kvůli tomu neváhala utratit část svého jmění. Také to znamenalo, že ona sama se vystavovala možnému stíhání.
Snadný život americké dědičky
Mary Jayne Gold se narodila 12. srpna 1909 v Chicagu a začátek svého života prožila v naprostém luxusu. Byla vnučkou muže, který zbohatl na tom, že vynalezl první litinový radiátor. Se členy rodiny to ale bylo již horší. Matka byla věčně ustrašená a vystresovaná. Otec vyžadoval absolutní poslušnost a bratr se po hlavě vrhal do nejrůznějších riskantních situací. Ale možná právě i to pomáhalo utvořit její nebojácnou povahu.
V období Velké hospodářské krize se zrovna vzdělávala v Itálii. Ve třicátých letech se pak přestěhovala do Francie. I tam si užívala. Pořídila si velký byt ve stylové čtvrti a letadlo, kterým se dopravovala na různá místa v Evropě. Když ale v září roku 1939 napadlo Německo Polsko, vše se změnilo. "Měla jsem pocit, že nastal konec světa. Slušnost lidstva byla pryč. Zároveň ale ve mně hořel plamen odporu. Díky němu jsem si dokázala představit porážku nacistů," uvedla v pozdějším rozhovoru.
Mary Jayne se setkává s Varianem Fryem
Mary Jayne nejprve zastávala pasivní roli. Své letadlo darovala francouzské armádě a vyčkávala, jak se celá situace vyvine. Když se v roce 1940 nacisté nebezpečně přiblížili, odjela do přístavního města Marseille, kde měla v původně v plánu nalodit se a vrátit zpátky do Ameriky. Během cesty se však setkala s Miriam Davenport, Američankou žijící ve Francii. To ji vedlo k rozhodnutí zůstat a pomoci potřebným. Zanedlouho se také seznámila s novinářem Fryem.
Ten chtěl také pomáhat. Zejména poté, co se dozvěděl o nacistických plánech s Židy. Celkem bylo do nouzového záchranného výboru zapojeno okolo dvě stě osob. Zpočátku to sice mezi Fryem a Mary skřípalo – považoval ji pouze za rozmazlenou bohatou dívku. Velmi brzy mu ale dokázala, že se v ní mýlil.
Nebojácná Mary Jayne Gold
Než byl někdo evakuován do bezpečí, vedl se s ním rozhovor, aby se zjistilo, jak velké nebezpečí mu hrozí. Kromě umělců byli ale zachráněni i "obyčejní" lidé. Jednou tak Gold dostala úkol, který spočíval v osvobození čtyř Němek držených v koncentračním táboře Le Vernet. Byla to velmi riskantní mise, Mary ale věděla, že velitel tábora je notorický sukničkář, a tak si vzala ty nejlepší šaty a šla vyjednávat.
Velitel souhlasil, výměnou za to, že s ním povečeří. K tomu ale nikdy nedošlo. Ten den se totiž u něho znenadání objevilo gestapo. Raději tak již nic nechtěl, ženy propustil a odporoučel se.
Po válce se ale začala Mary cítit nevyužitá. Poklidný život pro ni nebyl to pravé. Nakonec se tak rozhodla vrátit na francouzskou Riviéru, kde strávila poslední roky svého života. Nikdy se nevdala, neměla děti. S Fryem zůstala v kontaktu až do poslední chvíle. V závěrečném dopise stálo: "Ty a já jsme spolu sdíleli ty nejlepší okamžiky v našem životě." Zemřela v 88 letech.
Jejím životem se také zaobírá nový seriál Netflixu s názvem Transatlantic.
Zdroje informací:
Wikipedioa.org: Mary Jayne Gold
Allthatsinteresting.com: Who Was Mary Jayne Gold? The True Story Behind The Heiress Portrayed In Netflix's Transatlantic