Syndrom třetího člověka zachraňuje z extrémního nebezpečí: Zkušenost s ním měl horolezec Messner, průzkumníci i zajatci

Reinhold Messner
Zdroj: Wikimedia Commons, Jaan Künnap, CC BY-SA 4.0

Syndrom třetího člověka není jen záležitostí moderní doby. Přítomnost neviditelné osoby v okamžiku, kdy člověk čelí extrémnímu nebezpečí, se objevuje napříč historií. A vždy končí stejně - jedinec je doveden do bezpečí. Přečtěte si příběhy několika osobností, které s ním měly svoji zkušenost.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 01. 2025 16:00

Ron DiFrancesco byl přesvědčený o tom, že 11. září 2001 zemře. Byl uvězněný v jižní věži Světového obchodního centra v New Yorku při známém teroristickém útoku. Nejprve následoval ostatní nahoru, aby unikl kouři a plamenům. Pak se ale rozhodl sejít dolů, zjistil však, že mu v cestě stojí ohnivá stěna. Byl v pasti. Pak ale uslyšel hlas, jenž mu říkal, ať "projde plameny". Poslechl ho a dostal se ven živý. Jako poslední. Pak se věž zhroutila k zemi, což s hrůzou sledoval celý svět.

Zázrakem přeživší horolezci Messner i Smyth

V květnu roku 1916 se průzkumník Ernest Shackleton vydal na zdánlivě nesplnitelnou misi. Jeho kroky mířily na Antarktidu, kde přišel o svou loď Endurance. Uvízla v ledu. Spolu s dvěma dalšími muži se tak vydal hledat pomoc na velrybářskou stanici ve Stromness. Zbytek posádky musel čekat. Celou cestu měl pocit, jako by ho vedla jakási "čtvrtá" osoba. Totéž pociťovali jeho dva společníci. Jen díky tomu údajně překonali namáhavou cestu přes hory. Přestože v tomto faktoru "vystupuje" vždy třetí osoba, může se projevit i u jedinců či větších skupinek. Název syndromu vznikl podle básně T. S. Eliota s názvem Pustá země.

Jako další zažil tento syndrom horolezec Frank Smythe, který si na rok 1933 naplánoval výstup na Mount Everest. I on měl s sebou několik lidí, kteří ale do cíle nedorazili. Tento Angličan prý pociťoval přítomnost třetího člověka tak intenzivně, že se v jednu chvíli otočil, aby mu nabídl svačinu. Výstup sice nedokončil, ale přežil.

A podobnou situaci zažil Reinhold Messner. Ten se v roce 1970 vydal se svým bratrem Güntherem na nebezpečný výstup na Nanga Parbat v Himalájích. Do potíží se dostali během sestupu. Messner měl mít pocit, že po stěně hory sestupuje ještě někdo další, kdo mu dodává odvahu. I on přežil, Günther ale bohužel ne. Reinhold tak později řekl, že tou třetí osobou byl on sám. Díval se na sebe "z jiné roviny existence".

A konečně horolezec Joe Simpson. Ten se svým kamarádem Simonem Yatesem zdolal v roce 1985 západní stěnu Siula Grande v peruánských Andách. Při zpáteční cestě si zlomil nohu. Yates se mu snažil pomoci, ale marně. Nakonec musel přeříznout lano, aby sám nespadl z hory. Na těžce zraněného o osamoceného Simpsona tak čekala smrt. Najednou však uslyšel "velitelský" hlas, který mu přikázal, ať se dostane k ledovci, klidně i hlemýždím tempem. Po několika hodinách narazil na Yatese. A to mu zachránilo život.

Záchrana geoložky Stephanie Schwabe

Geoložka, působící na kentucké univerzitě, Stephanie Schwabe, se se syndromem třetího člověka setkala pod vodou v jeskyni, a to konkrétně v "doupěti mořské panny" na Bahamách. Chtěla tam posbírat vzorky sedimentů.

Když byla s úkolem hotová, všimla si, že ztratila "vodítko", to používají potápěči k bezpečnému návratu z podzemních jeskyní. Bez toho byla v pasti. A zbývalo jí jen dvacet minut kyslíku. V tu chvíli měl na ni promluvit její muž, který před pár týdny zemřel. Povzbuzoval ji, že to zvládne. A vskutku, když se podívala nahoru, spatřila ztracené vodítko.

Podpora v zajetí

Syndrom třetího člověka se projevil také v první světové válce. Zažil ho Henry Stoker, bratranec spisovatele Brama Stokera, kterého jistě není zapotřebí představovat. Tři roky strávil jako zajatec v Osmanské říši, kde byl často držen na samotce. Byla tam tma, brouci, blechy a krysy. Nakonec se mu podařilo, spolu s dvěma dalšími muži, uprchnout. A právě tehdy začali mít pocit, že je mezi nimi někdo další, kdo je vždy podržel, když se dostali do úzkých. Přestože byli všichni po osmnácti dnech znovu zajati a poté, v rámci repatriace, odesláni do Anglie, zanechalo v nich toto "setkání" hluboký dojem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Third Man Factor
Allthatsinteresting.com: Third Man Syndrome - The Curious Phenomenon In Which People In Danger Feel An Unseen Guiding Presence

Legendární věštec Vlastík Plamínek předpovídá rok 2025: Kdo vyhraje volby a kde koupí dům Agáta Hanychová

Legendární věštec Vlastík Plamínek předpovídá rok 2025: Kdo vyhraje volby a kde koupí dům Agáta Hanychová

Související články

Další články