Tajemný původ Halloweenu: Vyřezané dýně měly zastrašit ducha vychytralého Jacka i tajemná světýlka z blat

Tajemný původ Halloweenu: Vyřezané dýně měly zastrašit ducha vychytralého Jacka i tajemná světýlka z blat
Zdroj: Unsplash

Je to tak každý rok. Teploty vzduchu klesají, ze stromů padá listí a na verandách a předzahrádkách se objevují dýně. Je do nich vyřezaný šklebící se obličej, jenž s hořící svíčkou uvnitř působí opravdu tajemně. Strašidelné svítící dýně, takzvané jack-o'-lanterns, jsou nedílnou součástí svátku zvaného Halloween. Kde se ale tato zvláštní tradice vzala?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 28. 10. 2024 16:00

Historie vyřezávání ovoce či zeleniny je stará stovky let. Pravděpodobně to začalo keltskými oslavami, které se pak přenesly do Ameriky, a to v devatenáctém století skrze irské přistěhovalce. Od té doby si tato tradice žije vlastním životem.

Irská legenda o lakomém Jackovi

Podle irské legendy vše začalo příběhem muže zvaného lakomý Jack, někdy také Jack the Smith nebo opilý Jack. Tento vychytralý zlodějíček se měl jedné noci potkat s Ďáblem. Vůbec se ho nebál, dokonce ho pozval na panáka. Když vypili, co měli, začal se Jack zdráhat s placením, a tak Ďábla přemluvil, ať se promění v minci.

Jakmile se tak stalo, Jack si minci vložil do kapsy, v níž měl kříž. Pekelník se tak nemohl proměnit zpátky. Jack ho měl v hrsti a mohl si klást podmínky. Nechtěl na něj po celý příští rok narazit, a až jednoho dne zemře, Ďábel si jeho duši nebude nárokovat. Satanovi nezbývalo než souhlasit.

Následně se potkali o rok později. Tehdy Jack lstí ďábla přiměl vylézt na jabloň. Jakmile se Satan ocitl ve větvích, vyryl Jack do kůry kříž. Pekelník ho měl tentokrát nechat na pokoji celých deset let. Ovšem když Jack konečně zemřel stářím, Bůh ho do nebe nepřijal, neboť se mu nelíbila jeho povaha. Ani do pekla nemohl, Satan přece slíbil, že si jeho duši nevezme, a tak byl odsouzen k věčnému putování po Zemi.

Ďáblovi se pak Jacka zželelo, tak mu dal na cestu alespoň žhavý uhlík, aby si měl čím svítit. Jack ho umístil do vydlabaného tuřínu a takto bloudil po světě. Jeho duchovi se začalo přezdívat Jack of the Lantern či Jack O'Lantern. Toto jméno se nakonec přeneslo na vyřezávané dýně, jež se staly symbolem Halloweenu.

Děsivé obličeje měly zastrašovat světýlka nad bažinami

Ještě před legendou o lakomém Jackovi se v Irsku používala vydlabaná zelenina k zastrašení záblesků světla, které byly někdy vidět v noci nad rašeliništi. Říkalo se, že svádějí poutníky na scestí. Proto začali lidé do tuřínu vyřezávat děsivé obličeje, aby jimi světýlka odehnali.

Tváře byly do kořenové zeleniny vyřezávány také během festivalu Samhain, který se slavil 1. listopadu. V předvečer této události měly po Zemi kráčet duše mrtvých, a tak se lidé začali oblékat do kostýmů, aby je, stejně jako Jacka, zastrašili. Tento zvyk se pak dostal v devatenáctém století až do Ameriky.

Historie Halloweenu v USA

V letech 1820 až 1930 přišlo do Spojených států téměř 4,5 milionů irských přistěhovalců. Ti si s sebou přinesli četné tradice, včetně jack-o'-lantern. Dýně, které pocházejí z Ameriky, se k vyřezávání osvědčily mnohem lépe než tuříny. Zanedlouho se svítící dýně objevily na trávnicích před mnoha domy.

A také v literatuře. Za vše jmenujme Legendu o Ospalé díře od Washingtona Irvinga. První obrázek halloweenské dýně se objevil v roce 1867 v magazínu Harper's Weekly. Mezitím začalo tento svátek slavit stále více Američanů.

Dnes se Halloween slaví po celém světě. Takže až zase uvidíte šklebící se dýni se zářícíma očima, vzpomeňte si, že nejde o módní výstřelek, ale tradici, již si lidé mezi sebou předávají po stovky let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Halloween
Allthatsintertesting.com: Where Did Jack-O'-Lanterns Come From? Inside The Suprising History Of The Halloween Tradition

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Související články

Další články