Tajemství Kleopatřina parfému: Dle vědců mohl nejvíce připomínat Chanel N°5. Obsahoval myrhu, olivový olej, skořici a kardamom

Tajemství Kleopatřina parfému: Dle vědců mohl nejvíce připomínat Chanel N°5. Obsahoval myrhu, olivový olej, skořici a kardamom
Zdroj: Wikimedia Commons, Frederick Arthur Bridgman, Public domain

Díky obrazům, sochám, ale i vědcům máme docela dobrou představu o tom, jak vypadala legendární vládkyně starověkého Egypta, Kleopatra. Nyní ale možná víme i to, jak voněl její unikátní parfém, který pomotal hlavu nejednomu muži starověku.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 08. 2024 16:00

Po letech vykopávek a studií skupinka výzkumníků věří, že dokázala vyřešit záhadu Kleopatřina parfému a znovu vytvořit vůni, kterou si za svého života velmi oblíbila.

Odhalení starověké továrny na parfémy

Robert Litman a Jay Silverstein z univerzity v havajském Honolulu mají za sebou dlouholetý výzkum starověkým parfémů. Jejich alfou a omegou ale byl ten, který patřil samotné Kleopatře. Jejich cesta započala vykopávkami v Tell Timai, jenž se nacházejí na místě egyptského města Thmuis, které bylo založeno kolem roku 4 500 před naším letopočtem.

Právě Thmuis byl domovem závodů na výrobu dvou nejznámějších starověkých parfémů Mendesian a Metopian. Vykopávky odhalily velké komplexy s pecemi, pocházejícími z třetího století před naším letopočtem. V nich se z dovezené hlíny a skla vyráběly flakony, a to jak v předřímském období, tak i za římské okupace. Některé z těchto nádob, nazývané amforami, vykazovaly zbytky více než 2 000 let starých přísad, které se tam kdysi používaly na míchání vůní. A právě jedna z nich možná patřila i Kleopatře.

Kleopatřin parfém

Po tak dlouhé době nebylo možné z amfor již nic cítit. Vědci však provedli chemickou analýzu zbytků, která odhalila několik klíčových složek. Spolu s informacemi, nalezenými v řeckých textech, bylo možné znovu sestavit recepturu na tento dávný parfém. Základem byla myrha - pryskyřice pocházející ze stromu, který roste na Africkém rohu (poloostrov na východě Afriky) a Arabském poloostrově. Dalšími ingrediencemi pak byly, olivový olej, skořice a kardamom. Z toho vznikla hustější a lepivější směs, než jak jsme u současných parfémů zvyklí. Vůně byla ale velmi příjemná: pižmovým a kořeněným aroma, která měla mnohem větší výdrž než současná konkurence. Nejvíce měla připomínat Chanel N°5.

Byl nebo nebyl?

Zatímco ve znovuvytvoření starověkého egyptského parfému byli vědci úspěšní, stále nemohou s jistotou říci, zda právě tento typ byl používán Kleopatrou. Za prvé, její společenské postavení jí umožňovalo nechat si vyrobit vlastní a jedinečnou vůni. Nemusela používat tu, jenž byla vyráběna pro širší okruh lidí. Za druhé, parfumérka Mandy Aftel je přesvědčena o tom, že Kleopatra měla vlastní zařízení na výrobu parfému.

Legenda také praví, že nechala na plachty své lodi nastříkat tolik vůně, že ji Antonius cítil na kilometry daleko ještě předtím, než dorazila ke břehům Tarsu. Shakespeare zase napsal, že se z té vůně mohly "větry zbláznit". Trefili se tedy vědci do černého? Budeme si moci jednou takový parfém koupit anebo je v tomto případě jen mnoho povyku pro nic?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Cleopatra
Allthatsinteresting.com: Researches May Have Recreated Cleopatra's Perfume Thanks To 2000-Years-Old Residue

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články