Ingrid Bergman byla považována za první "přirozenou herečku" Hollywoodu. Nejvíce se proslavila filmem Casablanca, jehož děj je zasazen do druhé světové války. V té době by se tak těžko našel někdo, kdo by ji nemiloval. A přesto se v jejím životě objevilo období, kdy byla veřejností zatracována. O co šlo?
Byl to tehdy vskutku velký skandál, kvůli němuž musela opustit nejen továrnu na sny, ale i celou Ameriku. Pojďme se tak spolu podívat na to, co se stalo v roce 1950, kdy kariéra legendární Ingrid Bergman visela na tenkém vlásku.
Ingrid Bergman
Ingrid Bergman se narodila v roce 1915 ve Švédsku, kde také započala svou hereckou kariéru. Když poté odjela do Spojených států, měla za sebou již tucet natočených filmů. A v jednom z nich si v Hollywoodu znovu zahrála. Šlo o anglickou verzi snímku Intermezzo. Tuto možnost jí nabídl producent David O. Selznick, který v ní okamžitě spatřil velký potenciál.
Měl jen jednu podmínku. Chtěl, aby vypadala jako Američanka. "Nemluvila anglicky, byla příliš vysoká, její jméno znělo až moc germánsky a nijak si neupravovala své husté obočí," zavzpomínal. Ona však všechny tyto výtky smetla ze stolu. Byla přesvědčená o tom, že se bude prodávat právě její přirozený půvab.
A měla pravdu. Slavila jeden úspěch za druhým. Chyběla jí pouze její rodina. Manžel Dr. Petter Aron Lindström a dcera Pia. Naštěstí se k ní po čase rozhodli přistěhovat.
Aférka, která otřásla Hollywoodem
Ve čtyřicátých letech byla Bergman na vrcholu své slávy. To dokazuje i Oscar za roli ve filmu Plynové lampy. Lidé na ní obdivovali hlavně její přirozený šarm. To se ale změnilo poté, co se v roce 1950 rozhodla spolupracovat s italským režisérem Robertem Rossellinim. Bergman byla jeho fanynkou, takže mu rok předtím napsala dopis, v němž vyjádřila své přání s ním něco natočit. A tak vznikl film Stromboli, země boží.
Jenomže co čert nechtěl, během produkce se spolu sblížili, přestože měli oba své partnery. Jakmile vše prasklo, byl Hollywood v šoku. O Rossellinim bylo známo, že spí s kolegyněmi, ale Ingrid Bergman? Společnost ji považovala za světici. To ale ještě nebylo zdaleka vše. Pak se v bulváru objevila zpráva, že s ním čeká dítě. Její pověst, nabídky na filmy i kontakty na různá filmová studia, byly tytam. Skončila. "Lidé mne vidí jako Johanku z Arku, jako svatou. Ve skutečnosti jsem obyčejná lidská bytost, žena," řekla Ingrid Bergman na rozloučenou.
Útěk z Ameriky
Kvůli aktuální nepříznivé situaci ve Státech se Bergman rozhodla odstěhovat do Itálie k Rossellinimu. Chtěla tam ale mít po svém boku i dceru Piu. Její manžel Peter však s rozvodem souhlasil až po ročních obstrukcích. Ale ani poté nedosáhla svého. Dceru uviděla až po sedmi letech. Tak dlouho se táhl boj o opatrovnictví.
A aby toho nebylo málo, konzervativci požadovali zákaz promítání jejích filmů v Americe. Označovali ji za vyznavačku svobodné lásky a nástroj zla. Herečka si mezitím vzala režiséra, měla s ním tři děti a po sedmiletém manželství se rozvedla.
Návrat hvězdy
V roce 1956 se rozhodla zkusit své štěstí a vrátit se do Hollywoodu. Oním návratem byl film Anastasia, pojednávající o ztracené a znovunalezené ruské velkokněžně. Američané si snímek okamžitě zamilovali. Její exil z továrny na sny a milostný skandál jen zvyšovaly zájem diváků. Na cestě již byl další Oscar.
Cenu si ještě osobně netroufala převzít, udělal to za ni herec Cary Grant. Ten jí pak poslal vzkaz, že se nemusí bát. Všichni ji milují. Fyzickému návratu tak již nic nestálo v cestě. Dokonce se jí omluvili i politici, kteří na ni házeli špínu. Její hollywoodská kariéra se tak mohla znovu rozjet a trvala až do její smrti v roce 1982.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ingrid Bergman
Nine.com.au: The scandalous affair that saw Ingrid Bergman exiled from Hollywood