Tichý společník Shoji Morimoto: Muž, který si nicneděláním vydělal celé jmění

Tichý společník Shoji Morimoto: Muž, který si nicneděláním vydělal celé jmění
Zdroj: Pixabay

Rušné hlavní město Japonska s více než 37 miliony obyvatel může být skličujícím a osamělým místem. Už před pandemií covidu se u Japonců rozvinuly různé sociální úzkosti. Toho si byl dobře vědom i muž jménem Shoji Morimoto, který se tak rozhodl těmto lidem nabídnout své služby...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 26. 11. 2024 16:00

Osmatřicetiletý muž se začal živit tím, že prodával sám sebe, tedy ve slušném slova smyslu. Poskytoval osamělým lidem společnost. Jedno "sezení" u něho vyjde na 85 dolarů (cca 2000 korun). A je flexibilní. V jeho nabídce najdeme například tichý doprovod pro rozvedené na oběd i mávání na rozloučenou při odjezdu vlaku.

Člověk, který nic nedělá

Přesně tak zněl Morimotův slogan, který v roce 2018 zveřejnil na svém Twitteru. Pokud je pro někoho náročné vstoupit do obchodu sám, nebo chybí týmový hráč, je potřeba někde držet místo... To všechno zvládne. Prostě nenáročné věci. Nejprve to dělal zadarmo, pak mu na stole přistálo více než 4000 placených požadavků.

Jako manžel a otec tak tento výnosný byznys přivítal. A stala se z něho také národní senzace. Jeho příběh inspiroval knihy i seriál. Ale není to žádný povaleč. S postgraduálním titulem z fyziky se snažil dlouho a tvrdě "normálně" pracovat", když mu ale pořád říkali, že mu chybí iniciativa, rozhodl se, že to využije ve svůj prospěch.

Tichý společník Shoji Morimoto má své hranice

Když mu už došla trpělivost neustále poslouchat kolegy v práci, že nic nedělá, rozhodl se to změnit, ale svým originálním způsobem. Sám je tichý a introvertní, je tak dobrým společníkem pro ty, kteří hledají klid. Ve své typické modré kšiltovce a mikině se denně připojí k jednomu až dvěma klientům, a jak sám říká, hodně se toho od nich naučí. Věří tomu, že když se člověk cítí zranitelný, raději se svěří cizímu člověku než vlastní rodině. Hrozí pak, že by se na ně jejich blízcí dívali přes prsty či je považovali za slabochy.

Zajímavé je, že podobný byznys model se již v Japonsku a Jižní Koreji objevil. Lidé si najímali společníky na různé akce, nebo falešné, rádoby bohaté, partnery, s nimiž se pak chlubili před známými. Jeden muž se dokonce nechá najímat "hezkými" lidmi. Proč? Údajně je sám ošklivý, a tak jim poskytuje dobrý pocit z toho, že nejsou na jeho místě. Morimoto má ale své hranice. Odmítá se nechat fotit nahý či uklízet dům.

Lidé mu svěřují i šokující tajemství

Morimotových služeb využila i rozvedená Akari Shirai. Chtěla se najíst ve své oblíbené restauraci, aniž by musela myslet na svého bývalého muže. Mohla se najíst v naprostém tichu. Byl tam, ale zároveň jako by nebyl. Když mu ukázala fotky ze svatby, komentoval je buď krátkým smíchem, nebo několika slovy.

Jiný klient ho požádal, zda by s ním navštívil místo, kde si chtěl vzít život. Tímto způsobem se snažil zpracovat své trauma. Jiný potřeboval doprovod k lékaři, se kterým se domlouval na operaci hemeroidů, zatímco další se potřeboval vyzpovídat z toho, že byl svědkem vraždy. "I když lidé vypadají navenek normálně, mnohdy ukrývají šokující tajemství," vysvětluje Morimoto. A tak se také staral o zdravotníky během pandemie. Snažili se být silní a vytrvalí, v jejich nitru se ale vše hroutilo. I oni tak byli jistě vděčni za pomoc muže, "který nic nedělá".

V současnosti Shoji opět nabízí své služby zdarma. Požaduje jen proplacení cestovních výdajů a stravy.

Zdroje informací:
Nypost.com: Japanese man so successful at doing "nothing" for others, he now does if for free
Allthatsinteresting.com: Meet Shoji Morimoto, The Japanese Do Nothing Guy Who People Can Rent Out Just For Company

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články