Sedmnáctiletý Ritchie Valens měl před sebou hvězdnou pěveckou kariéru, dokud ji předčasně neukončil prostý hod mincí. Na výsluní tak pobyl pouhých osm měsíců, ale i za tak krátkou dobu dosáhl statutu hudební legendy.
Navzdory strachu z létání, který ho sužoval od útlého dětství, se roku 1959 rozhodl během sněhové bouře nastoupit do malého letadla. Živý se z něj už ale nedostal.
Ritchie Valens tíhl k hudbě od prvních krůčků
Ritchie Valens se narodil jako Richard Steven Valenzuela 13. května 1941 v údolí San Fernando. Jeho rodiče byli chudí přistěhovalci z Mexika, kteří si vydělávali sběrem ovoce. Měl dvě mladší sestry a dva nevlastní bratry. V jejich domě tak bylo pořád plno lidí a hrála hudba, tradiční i ta, která byla zrovna populární. Díky tomu v sobě Richie objevil skrytý talent.
Zní to neuvěřitelně, ale již v pěti letech se pokoušel skládat vlastní hudbu. Když si toho všiml jeho otec, navrhl mu, aby zkusil hrát na kytaru. Jenže Valens byl levák a kytara pro praváka. Klučinovo odhodlání nicméně neznalo mezí, takže se naučil hrát pravou rukou. Později do svého ansámblu přidal ještě bicí. První vystoupení pořádal pro kamarády, zanedlouho ale dostal nabídku vstoupit do dětské skupiny The Silhouettes. Nikdo ji neznal, ale Ritchiemu dopomohla ke slávě.
Když nastoupil na střední školu, dozvěděl se o jeho talentu Bob Keane z Del-Fi Records. Musel se o něm ale nejprve přesvědčit na vlastní oči, a tak se zašel podívat na Ritchieho vystoupení. Byl tak ohromený, že ho okamžitě pozval k sobě domů, kde podepsali smlouvu. Datum 14. května 1958 Valensovi navždy změnilo život. A to, co vytvořili v Keanově domácím studiu, se pro změnu zapsalo do historie rokenrolu.
Hvězdná kariéra Ritchieho Valense
Prvním hitem se stala píseň Come On Let's Go. Byla to věta, kterou Ritchie často slýchával od mámy, když se někdo z rodiny opozdil. Nahrávka ale nemohla vyjít pod jménem Richard Valenzuala. Znělo to "příliš etnicky", a tak Keane vymyslel Ritchieho Valense.
Jako druhý singl měla vyjít píseň, která se dotýkala Ritchieho osobního života. Chtěl se vyzpívat z toho, že miloval dívku jménem Donna Ludwig. Jejich vztahu ovšem nepřál její otec - vadil mu Ritchieho hispánský původ, a tak se scházeli potají, což se Valensovi moc nelíbilo. Píseň Donna tak dívka slyšela jako první, zpěvák chtěl znát její názor. Vehnala jí slzy do očí a to přitom netušila, že se ji její milý chystá vydat...
Na stranu B byl ale potřeba ještě jeden song. Co takhle rokenrolová verze La Bamby? Neurazí tím ale Ritchie svou rodinu? I přes toto riziko do toho šel. Doma ho kvůli tomu museli naučit španělsky, protože hovořil pouze anglicky. Počáteční obavy z neúspěchu rozptýlila čísla - prodal se více než milion kopií.
První koncertní šnůra Ritchieho Valense
Většina mladých lidí považuje vzdělání za nezbytné, pokud se chtějí v životě uplatnit. Valens ale viděl další roky svého života výhradně v hudebním průmyslu, takže se rozhodl vsadit vše na jednu kartu a odešel ze střední školy. To také znamenalo odejít od Donny. Nechali svůj vztah otevřený. Chtěl si ji vzít, ale až poté, co se stane superstar. V rádiích už kolovalo pár jeho hitů, musel tak ještě dokázat, že umí hrát i na živo.
Koncerty na Havaji a v New Yorku navštívily tisíce lidí. Pak se Ritchie vydal v roce 1959 na Winter Dance Party Tour, která čítala čtyřiadvacet štací. Tehdy sedmnáctiletý hudebník si byl tak jistý úspěchem, že se rozhodl koupit dům. Jenomže záhy se ukázalo, že turné plánoval nějaký amatér neznalý zeměpisu. Jednotlivá města byla od sebe vzdálená natolik, že to znamenalo absolvovat dlouhé přejezdy mezi koncerty.
Druhý, mnohem horší problém představovalo nevlídné počasí. Mrzlo. Absolvovat jednu z nejchladnějších zim v autobuse nebylo nic snadného. Proto se zpěvák Buddy Holly, jenž byl také součástí turné, rozhodl zarezervovat si soukromé letadlo, kterým se přesouval z jednoho koncertu na druhý. Valens zůstal raději v autobuse. Z letadel měl strach. V roce 1957 totiž do jeho školy jedno narazilo. Osm lidí zemřelo, pětasedmdesát bylo zraněno. Ritchie ten den zrovna chyběl... Podruhé se letadlo zřítilo poblíž jeho domu.
Po koncertu v Clear Lake v Iowě nicméně změnil názor. Na palubě bylo místo jen pro tři lidi. Ritchie si tak musel s jedním členem Buddyho kapely hodil mincí... a vyhrál.
Tragický konec Ritchieho Valense
V onen tragický den se na sedadlo pilota posadil jednadvacetiletý Roger Peterson. Ač jisté zkušenosti měl, za tmy a při hustém sněžení ještě neletěl. Navíc před devíti měsíci neuspěl u zkoušky, která právě takovou situaci simulovala.
Letadlo s Ritchiem, Hollym a Richardsonem havarovalo krátce po startu. Další den ráno bylo v troskách objeveno tělo pilota. Holly, Richardson (člen Hollyho kapely) a Valens nebyli k nalezení. Náraz do země je vymrštil ven a všichni tři umrzli.
Ritchieho fanoušci byli zdrceni, nicméně svému idolu prokázali velkou oddanost. Když posmrtně vyšel jeden z jeho koncertů a poté životopisný film o něm, nenechali si ujít ani jedno. Ritchieho Valense, který se dožil pouhých sedmnácti let, jim už nic nevrátilo. Jako jediná vzpomínka na jeho výjimečný talent jim zůstaly zvukové a obrazové záznamy.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ritchie Valens
Factinate.com: Short-Lived Facts About Ritchie Valens, The Real Life La Bamba