Vlhký a horký červenec roku 1944 vybízel přímo k tomu, aby ho lidé v Hartfordu v Connecticutu strávili v cirkusu Ringling Brothers Barnum and Bailey. Jenomže to, co mělo být původně dobře stráveným odpolednem, se najednou změnilo v obrovskou tragédii. Toho dne totiž cirkusový stan zachvátil požár, který usmrtil nejméně 167 lidí.
Jde o jednu z nejhorších katastrof v Connecticutu. V ohnivé pasti tehdy uvízlo velké množství lidí. Mnozí byli ušlapáni, jiní zaživa uhořeli nebo se udusili kouřem. Mezi oběťmi bylo i 100 dětí. Jak k tomu ale mohlo dojít?
Za zábavou do cirkusu
Na počátku července roku 1944 se na poli nedaleko Barbour Street shromáždilo okolo osmi tisíc lidí, kteří se chtěli pobavit podívanou na cvičená zvířata a klauny. Pro většinu z nich to byla vítaná vzpruha od deprese, kterou v mnohých vyvolávala druhá světová válka. Navíc, kdo by odolal reklamě s nápisem: Největší show na Zemi?
Ale jak se říká, papír snese vše. Ve skutečnosti měl (Velký cirkusový podvod: Údajná chůva prezidenta George Washingtona se měla dožít 161 let) cirkus nedostatek zaměstnanců. Spousta z nich byla povolána do armády. Kvůli tomu museli vynechat představení, které se mělo konat 5. července. To cirkusáci považovali za špatné znamení. A kvůli tomu také přišlo o den později mnohem více lidí. Nicméně show se musela konat, a tak diváky, kvůli nejistému počasí, zahalil obrovský stan. Kdo by pomyslel, že jde o jednu obří past?
Požár cirkusu
Představení zpočátku šlo tak, jak mělo. Po krotiteli lvů nastoupili kaskadéři. Vtom však jeden z vystupujících vykřikl."Proboha! Hoří stan!" Původně se pracovalo s verzí, že plameny vzplály kvůli odhozené cigaretě. Stan byl totiž napuštěný parafínovým voskem a benzinem, aby byl vodotěsný.
Ve vteřině zavládla panika. Všichni se tlačili k východu. Lidé začali po sobě šlapat. K tomu na ně začaly padat hořící kousky stanu. Desítky lidí zůstaly nadobro uvězněny. Z celkového počtu 167 obětí bylo 100 dětí. Svědkem tragédie byl policejní a hasičský komisař Edward J. Hickey, který se přišel na představení podívat se svými synovci a neteřemi. Později vypověděl, že se mu do paměti vryl křik umírajících lidí. Po deseti minutách bylo po všem. Stan se zhroutil. A nyní vyvstala otázka – šlo o nehodu, nebo žhářství?
Požár v cirkuse nebyla náhoda
Zpočátku se vyšetřovatelé domnívali, že šlo o souhru nešťastných náhod. Přístroje na hašení byly nedostupné a hasičské vozy byly od cirkusu příliš daleko na to, aby mohly včas zasáhnout. Po požáru bylo zatčeno celkem pět zaměstnanců, kteří byli obviněni ze zabití z nedbalosti. Třeba i kvůli tomu, že o příjezdu cirkusu neinformovali místní hasičský sbor.
Vedení cirkusu s vinou souhlasilo a vyplatilo pozůstalým přes čtyři miliony dolarů. Zároveň se začaly šířit zvěsti o tom, že nešlo o náhodu. A měli zřejmě pravdu. O šest let později policie v Ohiu vyslýchala muže jménem Robert Segee, který se přiznal k zakládání požárů, mimo jiné i v Hartfordu. Navíc údajně s cirkusem kdysi spolupracoval. Prý ho k tomu donutily vize hořícího indiána sedícího na koni. Jenomže o pár měsíců později vše odvolal. Stála tak za tímto požárem snad konkurence? Nebo ho měl na svědomí jiný blázen?
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Hartford circus fire
Allthatsinteresting.com: Inside The Hartford Circus Fire, The Deadly Inferno That Burned Through The Ringling Brothers Barnum And Bailey Circus in 1944