Příběh o "nejkrásnější sebevraždě", jehož protagonistkou je Evelyn McHale, již navždy zůstane pevnou součástí New Yorku. Byla to mladá a zdánlivě také spokojená účetní, která v roce 1947 skočila z Empire State Building.
Šokující skon Evelyn McHale byl zachycen na fotografii, která dodnes mate a zároveň uchvacuje lidi po celém světě. Skoro to vypadá, jako by šlo o nějakou naaranžovanou scénu z filmu. Proto ta přezdívka nejkrásnější sebevražda. Proč k tomu ale vůbec došlo?
Evelyn McHale byla atraktivní a inteligentní
Evelyn McHale se narodila 20. září 1923 do rodiny se sedmi dětmi. Nějaký čas rodina žila v kalifornském Berkeley, pak se přestěhovali do Tuckahoe v New Yorku, kde Evelyn vyrostla. Její přátelé a známí o ní říkali, že je velmi krásná a inteligentní. Povahou byla spíše divoška. Preferovala pobyt venku před tradičnějšími ženskými aktivitami.
Po absolvování střední školy se připojila k ženskému armádnímu sboru, kde sloužila v hodnosti desátnice v lékařském oddílu. Po odchodu do civilu se přestěhovala do Baldwinu, kde našla uplatnění jako účetní u firmy Kitab Engraving Company. Přibližně ve stejnou dobu se zasnoubila s vysokoškolským studentem Barrym Rhodesem.
Navzdory zdánlivě spokojenému životu bojovala Evelyn s vnitřními démony. Hluboce ji zasáhl rozvod rodičů a matčin výběr nového partnera. Den před sebevraždou navštívila svou střední školu. Rhodes nic netušil. Vypadala prý zcela normálně.
Tragický incident na 86. patře
Skoncovat se svým životem se Evelyn rozhodla 1. května 1947, kdy se vydala do Empire State Building, kde si přibližně v 10.40 hodin zakoupila vstupenku na vyhlídkovou terasu v 86. patře. Jakmile se tam ocitla, svlékla si kabát, úhledně ho složila, pak na něj položila kabelku s dopisem na rozloučenou, přelezla zábradlí... a skočila.
Její pád vidělo několik lidí, včetně studenta fotografie, Roberta Wilese, který byl dole na ulici. Ten tak rychle pořídil několik snímků, které zachycují až klidnou pózu mrtvé Evelyn, ketrá dopadla na limuzínu Cadillac patřící OSN.
Dopis na rozloučenou, nebo chcete-li sebevražedný vzkaz, obsahoval pouze dvě věty: Beze mne je tu mnohem lépe... Nikomu bych nebyla dobrou manželkou. To naznačovalo, že vůči sobě cítila sebenenávist a zoufalství. O incidentu se hojně psalo v médiích, Wilesova fotografie vyšla v časopise Life. Evelyn McHale se stala ikonou Empire State Building.
Sebevražda Evelyn McHale měla smysl
Evelynina smrt zásadně ovlivnila vnímání sebevražd. Díky tomu vznikly četné debaty o duševním zdraví, sebevraždách a společenských tlacích. Fotografie dále podnítila umělce, spisovatele a filmaře, aby toto téma zpracovali ve své tvorbě.
Objevili se ale také odpůrci "nejkrásnější" sebevraždy. Údajně by mohla slabší jedince, kteří nejsou ještě rozhodnuti, pobídnout k osudovému kroku. Empire State Building nato zareagoval zvýšením bezpečnostních prvků na budově.
Sebevražda Evelyn McHale se stala symbolem poválečného zoufalství a ilustrovala osobní boje, skryté pod povrchem společnosti, která touží po druhé světové válce po návratu k normálu. Její tragický konec ostře kontrastoval s "všeobecným" optimismem a prosperitou, které charakterizovaly poválečnou éru, což byl rozpor, díky němuž byl její příběh ještě působivější a dojemnější.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Evelyn McHale
Skny.io: Evelyn McHale – The Story Behind The Haunting Image From The Empire State Building