Trápí vás zatuchlé nebo drsné ručníky? Vyhněte se několika chybám při praní a sušení

ručník, žena
Zdroj: freepik.com
Froté ručník z egyptské bavlny, Matějovský, 450 Kč/ksLuxusní osuška ze 100% přírodní bavlny, Frotery, 605 Kč/ksRučník z bavlněného froté, LeJaan, 430 Kč/ksBavlněná osuška, JYSK, 240 Kč/ks+ 9 fotek+ 10 fotek

Péče o ručníky se může zdát jako jednoduchý úkol, správné postupy ale mohou výrazně ovlivnit jejich měkkost, savost i celkovou životnost. Přinášíme vám proto komplexní návod, jak prát a pečovat o vaše ručníky, aby byly stále jako nové.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 23. 02. 2025 18:00

Správné praní ručníků je základním krokem k jejich dlouhé životnosti a zachování příjemného pocitu na dotek. Oblíbené froté ručníky, vyrobené převážně z bavlny, jsou známé svou vysokou savostí a měkkostí. Všichni ale známe ten problém, kdy na nás po delším používání a častém praní v koupelně čeká zašlý zdrsnělý ručník, který je možná skvělý jako peeling, ale tomu, který jste původně zakoupili, se už příliš nepodobá. Jak jim tedy zajistit správný servis, aby si své tělu příjemné vlastnosti udržely co nejdéle?

Doporučené video: Jak na dokonalý styling oblíbených pletenin

Nepodceňujte symboly na cedulkách

Než vůbec začnete froté ručníky prát, je důležité věnovat pozornost několika základním věcem. Především je nutné správně ručníky třídit. Bílé ručníky perte zvlášť, aby zůstaly zářivě bílé, a barevné rozdělte podle odstínů, abyste předešli nežádoucímu obarvení mezi sebou. Před praním vždy zkontrolujte štítky na ručnících, které vám poskytnou důležité informace o teplotě vody a specifických pokynech pro praní. Pokud jsou na ručnících skvrny, ošetřete je před praním pomocí jádrového mýdla nebo oxidačního přípravku na prádlo.

Pozor na vysoké teploty při praní

Praní ručníků v teplé vodě mezi 40-60 °C je ideální pro odstranění nečistot a bakterií, aniž by došlo k poškození vláken.Už dávno není třeba ručníky ‚vyvařovat‘, jak jsou občas ještě zvyklé naše maminky a babičky. Vysoké teploty poškozují jemná bavlněná vlákna a froté ztrácí svoje kvality,” vysvětluje Jan Rosenkranz ze společnosti Kapatex, výrobce prémiového českého froté.

Nové ručníky perte vždy odděleně, aby se zabránilo přenosu barvy. Může také trvat několik praní, než dosáhnou své maximální savosti. Vždy pak používejte kvalitní prací prostředek určený na bavlnu, ale vyhněte se jeho nadměrnému množství, protože přebytečný prací prostředek se může usadit ve vláknech a způsobit jejich tuhost. Místo aviváže se doporučuje přidat do pracího cyklu půl šálku bílého octa, který pomůže odstranit zbytky pracího prostředku a vodního kamene a udrží ručníky dokonale měkké. Pračku nikdy nepřeplňujte - prací buben by měl být zaplněn pouze do tří čtvrtin, aby se v něm ručníky mohly důkladně vyprat a vypláchnout.

Sušení ručníků není žádná věda, nesmí ale přeschnout

Správné sušení je klíčem k zachování měkkosti ručníků. Pro měkčí ručníky použijte sušičku, do které můžete přidat tenisové míčky nebo speciální míčky na sušení, které pomáhají načechrat vlákna textilu. Dbejte však na to, abyste ručníky v sušičce nepřesušovali, protože i to může způsobit ztrátu jeho měkkosti. Zvolte jen střední teplotu a ke konci cyklu sušičku kontrolujte, aby v ní ručníky nebyly zbytečně dlouho. Sušení na čerstvém vzduchu a slunci je oblíbené a skvělé. Ovšem platí to pouze v některých případech. Slunce krásně vybělí a vydezinfikuje bílé ručníky, stejně jako sušička je ale také může přesušit a způsobit tak obávané tvrdnutí vláken.

Jak na zápach?

Použité ručníky je důležité prát pravidelně, ideálně každé 3-4 dny, aby zůstaly dokonale čisté a svěží. Dlouhodobé používání ručníku mezi praním může způsobit, že se v něm příliš hromadí bakterie a vznikají také nepříjemné zápachy. Pokud máte koupelnu, kde se udržuje stále vysoká vlhkost, po každém použití dejte ručník prosušit na vhodné místo, třeba otopný žebřík či stojan, který zajistí také optimální proudění vzduchu.

Pokud ručníky začnou i přes pravidelné praní zapáchat, přidejte do pracího cyklu půl šálku jedlé sody. Ta neutralizuje pachy a navrátí ručníkům opět svěžest. Pro extra účinek můžete také použít bílý ocet, který nejen eliminuje zápach, ale pomáhá i odstranit nadbytek pracího prostředku z vláken.

Abyste předešli zkrácení životnosti ručníků, omezte na minimum používání aviváže, která může časem významně snížit jejich savost. Aviváž proto používejte střídmě a pouze občas. Pokud chcete, aby i přesto ručníky dokonale voněly, vyzkoušejte přidat do praní kapku éterického oleje, například pomerančový květ, levanduli nebo růži. Správná péče o froté ručníky vám zajistí, že zůstanou dlouho měkké a savé, zkrátka jako nové. Užívejte si i doma měkkých a čistých ručníků každý den a dopřejte si ten pocit malého luxusu téměř jako v hotelu.

V galerii najdete tipy na nákupy froté ručníků z přírodních materiálů.

Související články

Další články