Anna Letenská se narodila 29. srpna 1904 v Nýřanech u Plzně jako Anna Svobodová. Pocházela z kočovné divadelní rodiny a vyrostla z ní výrazná a šikovná komička. Zemřela 24. 10. 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.
Rodina komediantů
Narodila se v herecké rodině jako jedno ze šesti dětí. Otec Oldřich byl hercem a režisérem a matka Marie byla herečkou v divadelních kočovných společnostech. Její sestry Růžena Nováková a Božena Svobodová se staly také herečkami.
Kočovné začátky
Začínala jako dítě v kočovné divadelní společnosti u Tuttrů. První stálé angažmá následně získala v roce 1919 u divadelní společnosti Suková-Kramuelová, kterou po návratu z první světové války vedl její otec Oldřich.
Válečný čas
V roce 1939 nastoupila do vinohradského divadla, kde působila do roku 1942. Tehdejší režisér činohry František Salzer ji i přes odpor režimu obsadil do několika zajímavých rolí, kde mohla ukázat svůj komediální talent. Byla hodnocena jako nejvýraznější komická herečka té doby. Díky svému zjevu temperamentní ženy krev a mlíko skvěle hrála role selských žen.
Soukromí život
Po rozvodu s manželem se v roce 1941 znovu vdala, a to za architekta Vladislava Čalouna, jenž byl však zatčen 17. července 1942 za pomoc při ukrývání doktora Břetislava Lyčky, který ošetřoval Jana Kubiše, pachatele atentátu na Heydricha. Poté Anna Letenská odešla z Divadla na Vinohradech a nastoupila do divadla Uranie, kde ještě začala studovat roli Vojnarky, pak ale musela skončit i tam.
Odložený odjezd do koncentračního tábora
O to, že zůstala na svobodě ještě pár týdnů po zatčení manžela, se prý zasloužil filmový producent a majitel firmy Lucernafilm, který právě natáčel film „Přijdu hned“, kde Anna Letenská hrála důležitou roli.
Dvojí varianta smrti
Dne 5. září 1942 byla převezena do Malé pevnosti v Terezíně a následně do Mauthausenu, kde byla 24. října popravena zastřelením. Jiné zdroje však uvádí, že zemřela 24. října 1942 v plynové komoře. Její manžel byl popraven o tři měsíce později.