Šup, šup, hlavně ať už to je! Holení je jednou z nejotravnějších činností, kterou si ale v létě nedovolíme oželet. A tak vymýšlíme, jak si ho urychlit. Věděli jste ale, že si půjčením žiletky můžete zadělat na bradavice nebo herpes? Toto je 8 „ne“, které není radno ignorovat při holení.
1. Neopalujte se těsně před nebo po holení
Pokud tedy nechcete vypadat jako spálená sušenka. Nohy oblažené sluncem se stávají citlivější a pokožka na nich zesílí. Proto nemusíte dosáhnout správného odstranění chloupků, varuje Noemi Grupenmager, odbornice na odstraňování chloupků a výkonná ředitelka Uni K Wax Center.
Vyvarujte se proto slunění 24 hodin před nebo po epilaci voskem či laserové epilaci. Právě po ní je kůže velmi náchylná k tvorbě zánětů. Opalování před nebo po této proceduře by mohlo způsobit nehezké popáleniny nebo nadměrnou pigmentaci.
2. Nepůjčujte si žiletky od partnera
Opláchnete ji a nikdo nic nepozná! Partner, od kterého jste si „půjčila“ žiletku, možná ne. Vy ale ano, a to ve formě infekce vlasového folikulu. V horších případech i bradavic, svědění nebo herpetu!
3. Neholte se nasucho
„Přejedete“, namažete a výstavní nohy jsou v mžiku na světě. Odstraňování chloupků nasucho může ušetřit čas. Pokud se ale nezraníte. Při takovéto depilaci se totiž zvyšuje šance, že se pořežete nebo poškrábete.
„Odstraňuje chloupky správných způsobem, ve sprše nebo krátce po ní, kdy jsou pokožka a chloupky měkké a hydratované. Použijte gel na holení, který umožní čepeli klouzat po pokožce a ochrání vás před pořezáním,“ vzkazuje Joshua Zeichner, ředitel kosmetického a klinického výzkumu v dermatologickém oddělení Mt. Sinai Medical Center.
4. Vytrhávejte si obočí s mírou
Možná to znáte – trháte a trháte, aby obočí získalo dokonalý tvar. A skončíte s tenkou čárkou, která je pravým opakem žádoucího, moderního obočí ála Cara Delevingne.
„Musíte odolat nutkání, protože opakované vytrhnutí [chloupku] může skončit zničením vlasové folikuly, takže chloupky už neporostou,“ varuje odbornice na krásu Sherri Jessee. Nemluvě o tom, že příliš vytrhané obočí opticky přiblíží oči k sobě a obličej bude vypadat masitější.
5. Odložte holení po vašem cyklu
Nebo u něj zapláčete. Doslova. „Týden před menstruačním cyklem mají ženy tendenci být více citlivé. Takže vytrhávání nebo tahání mohou snášet daleko hůře. Plus vlasové folikuly mohou více napuchnout a pokožka zůstane déle červená,“ uvedla Meredith Foster, zakladatelka centra Truth in Beauty Consulting.
6. Nenahrazujte pěnu nebo gel mýdlem
Když je nouze, je to pořád lepší, než se holit nasucho? Nebyli bychom si tak jisti. Podle doktorky Dedry Jaliman „mýdlo vysušuje kůži a neumožňuje žiletce klouzat po povrchu“. Kontrolujte pravidelně zásoby speciálních přípravků na holení. Jinak budete vypadat jako po bitvě.
7. Neberte do ruky starou nebo znečištěnou žiletku
Na žiletce po každém holení ulpívají bakterie. Dokážete si tedy asi představit, jak může vypadat po pátém holení. Měli byste ji vyhodit dříve než po týdnech, nebo alespoň pravidelně měnit ostří.
„Žiletku také můžete namočit v trošce alkoholu pět minut před holením, abyste se zbavili nežádoucích bakterií,“ doporučuje doktorka Jaliman. Po holení ji uskladněte do skříňky. Vlhké prostředí sprchy by jen uspíšilo rozmnožování bakterií.
8. Nemažte se po holení voňavými krémy
Nohy namazané krémem vypadají lépe než ty suché. Na tomto přístupu není nic špatně. Dokud si nebudete nanášet aromatický přípravek ihned po holení. Kyseliny nebo vůně totiž mohou na čerstvě hladké pokožce vyvolat pálení či jinou kožní reakci. Pořiďte si proto jeden krém bez vůně na vaše luxusní nohy.
I fénování může být věda, když zjistíte, že si jím systematicky ničíte hřívu:
Zdroj: The Fashion Spot