Někdo si čte, jiný poslouchá muziku nebo je zahleděný kamsi do neznáma. Jedno ale mají společné – během monotónní cesty metrem létají v oblacích vlastních myšlenek. A to jsou chvíle kdy pro fotografa Matta Crabtreeho začíná hodina umění…
Vytáhne z kapsy telefon a fotí. Zachycené cestující si vybírá podle podobnosti výrazu a pózy s klasickými portréty 16. století. Snímky ještě v telefonu vyretušuje a odešle na sociální sítě. A ještě než jeho múza zaklapne domovní dveře, na sociálních sítích je celebritou renesančního typu.
Pozoruhodná zábava, co říkáte? Přitom inspirace přetvářet snímky pasažérů londýnské metra přišla zčista jasna.
„Seděl jsem mezi miliony dojíždějících ve všedním metru na cestě do práce, když jsem vzhlédl a uviděl ženu v sametové kápi a v klasické nadčasové póze. Byla ve svém nádherném světě, daleko od toho všeho hluku. Vzpomněl jsem si na vlámskou malbu 16. století, a to je vše,“ řekl serveru Telegraph.
„Podíval jsem se kolem a najednou jsem neviděl nic než lidi ve svých nekonečných, introspektivních, tichých, osobních okamžicích. [Bylo to] jako dokonalé 300 let staré umělecké sezení.“
Jindy proklínaný šerosvit a bledé světlo jsou alfou a omegou Crabtreeho portrétů, které dle serveru Konbini připomínají rukopis Rafaelových děl.
„Je to zvláštní, ale londýnské metro je docela perfektní prostředí pro renesanční portréty z 16. století,“ dodal.
„Udělal jsem několik fotek na různých linkách. Je neuvěřitelně zajímavé, jak rozmanití a odlišní lidé každé linky jsou, což je to, co dělá Londýn skvělý, nebo ne?“
Podívejte se na další Mattova fotografická rychlodíla:
Přečtěte si také: