Převratná novinka na poli boje proti zákeřné Alzheimerově chorobě je prý téměř stoprocentně spolehlivá. Umí odhalit i Parkinsonovu nemoc, rakovinu prsu a roztroušenou sklerózu.
Na Alzheimerově nemoci je pravděpodobně nejděsivější to, že proti ní neexistují žádná účinná preventivní opatření ani léky. Buď ji dostaneme, nebo ne – a pokud ano, vyhlídky na zotavení jsou prakticky nulové.
Co kdybychom ale Alzheimera dokázali „demaskovat“ už několik let předtím, než se začnou objevovat první příznaky? Pak bychom mohli znatelně zpomalit jeho progresi a navíc lépe porozumět způsobu, jakým se vyvíjí.
Právě toto dokáže krevní test, který nedávno představili odborníci z Rowan University School of Osteopathic Medicine a ze společnosti Durin Technologies.
„V současnosti se všeobecně věří, že změny související s Alzheimerovou chorobou se v mozku začínají vyskytovat už nejméně 10 let před nástupem neklamných příznaků,“ uvedl jeden ze členů výzkumného týmu Robert Nagele.
„Podle našeho nejlepšího vědomí je toto první krevní test využívající biomarkerů v podobě autoprotilátek, které dokážou přesně detekovat Alzheimerovu chorobu v raném stadiu, kdy je více pravděpodobné, že léčba bude mít nějaký přínos,“ dodal.
Tajemství účinnosti tohoto testu spočívá v tom, že umí odlišit takzvanou mírně kognitivní poruchu (která předchází Alzheimerovi) od zhoršení mentálních funkcí způsobeného jinými faktory – například nadměrnou konzumací alkoholu, chronickou depresí a podobně.
Během první klinické zkoušky test úspěšně diagnostikoval mírnou až střední fázi Alzheimerovy choroby v 98,7 % případů. Kromě toho odhalil počínající Parkinsonovu nemoc (v 98 % případů), roztroušenou sklerózu (ve 100 % případů) a rakovinu prsu (ve 100 % případů).
To zní více než slibně, že?
Velká zjištění nedávno přinesli i experti v oblasti výzkumu mrtvice:
Zdroj: Science Alert