Akné v dospělosti: Nejčastější chyby, kterými si ničíte krásný obličej

Akné v dospělosti: Nejčastější chyby, kterými si ničíte krásný obličej
Zdroj: Unsplash.com

Akné neboli zánětlivé onemocnění kůže patří mezi nejčastější kožní problémy žen i mužů. Vzniká ucpáním pórů kožním mazem. Často trápí teenagery, ovšem ani v dospělosti nemusí být výjimkou. Co s tím?

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 03. 02. 2020 08:00

Podle odborníků postihují zanícené a bolestivé pupínky velké množství dospělých žen mezi pětadvaceti až čtyřiceti lety, ale i později. K nejčastějším příčinám vzniku akné patří dědičnost, stres, nedostatečná hydratace pleti, špatná strava a nerovnováha ženských a mužských hormonů. Následující doporučení vám pomohou se zarudlých boláků zbavit jednou pro vždy.

Přehodnoťte životosprávu, omezte stres

Podle dermatologů je vhodné při vyšším výskytu akné nejprve zhodnotit dosavadní životosprávu. Důležité je odhalit možné faktory související se vznikem pupínků. Jejich jednorázový výskyt může způsobit stres, nebo menstruace. Dbejte také na dostatečný pitný režim. Při stravování se pak vyhněte nadměrnému příjmu tuků a cukrů.

Vylepšete péči o pleť

Zkuste vysledovat, zda vaší pokožce neškodí některý z užívaných krémů, nebo dalších kosmetických přípravků. Pokud ano, přestaňte ho používat. Pleti dopřejte vhodné hydratační krémy a obličej čistěte pouze šetrnými kosmetickými prostředky. V lékárně je možné zakoupit speciální krémy či gely určené k léčbě akné. Důležitá je zejména noční péče, protože právě přes noc se pokožka nejvíc zregeneruje. Přes den noste pouze make-up vhodný pro problematickou pleť. Pozor dejte na užívání kosmetických přípravků na bázi alkoholu, které pleť vysuší, a následně způsobí zvýšenou tvorbu mazu. Pokud si nevíte rady, raději se svěřte do rukou odborníka.

Pozor na antikoncepci i rozbouřené hormony

Na vině při výskytu pupínků mohou být některé léky, jako je antikoncepce, která ovlivňuje hormony v těle. Její vysazení, nebo nevhodně zvolený typ se může projevit na pleti v podobě zvýšeného výskytu zarudlých boláků. Podobný vliv na fungování hormonů má těhotenství a porod. V případě dalších problémů, například nepravidelné menstruace, raději podstupte hormonální vyšetření.

Vyhněte se domácímu vymačkávání

Při snaze o odstranění nežádoucích pupínků se vyvarujte jejich domácího vymačkávání. Z neodborně vymáčknutého pupínku totiž později může vzniknout vážný zánět. Během dne se vyhněte sahání na obličej nemytýma rukama, abyste zabránili výskytu bakterií.

Kdy je lepší vyhledat lékaře?

Na dermatologa se obraťte, pokud dlouhodobě žádný ze způsobů samoléčby nepomáhá. Zvýšený výskyt akné může mít za následek snížené sebevědomí, nebo emoční problémy. V takových situacích je vhodné navštívit také psychoterapeuta.

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články