Chcete zářivé kadeře jako z reklamy? Vyvarujte se nejčastějších chyb při mytí vlasů

Chcete zářivé kadeře jako z reklamy? Vyvarujte se nejčastějších chyb při mytí vlasů
Zdroj: Pixabay.com

Děláte, co můžete, aby vaše vlasy měly zdravý a upravený vzhled, ale výsledky se pořád nedostavují? Vypadá to, že v postupu nastala chyba. V první řadě je totiž třeba se zaměřit na způsob jejich mytí. Právě ten je jednou z nejdůležitějších činností, které péče o vlasy zahrnuje. Existuje o něm i mnoho mylných domněnek, jež jsme se pokusili vyvrátit. Na co si tedy dát při mytí kštice pozor a čeho se úplně vyvarovat?

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 14. 03. 2020 09:00

Špatný šampon, příliš mnoho pěny a další omyly. Právě to jsou nejčastější chyby při mytí vlasů, kterých se dopouští většina lidí. V dobré víře, že vašim vlasům prospíváte, jim můžete spíše uškodit. Co tedy pro dobro vašich kadeří příště udělat raději jinak?

Chyba č. 1: Používání nevhodného šamponu

Ani pokud děláte další kroky správně, nebude vaše péče o vlasy dostatečná při užívání nevhodného šamponu. Pro jeho správný výběr musíte zhodnotit kvalitu a stav vašich vlasů. Tedy zda máte vlasy rovné a hladké, nepoddajné a kudrnaté nebo potřebujete vyřešit nějaký další specifický problém, například padání vlasů či jejich časté maštění. Zvláštní péči vyžadují i kadeře, které pravidelně barvíte. Právě barva může vlasy poškozovat. Je tedy třeba jim dopřát mnohem větší rekondiční péči než nebarveným vlasům. Zapomeňte proto na nekvalitní levné přípravky a kupte si šampon, který vašim vlasům prospěje.

Chyba č. 2: Až moc pěny

Pokud stále ještě patříte k lidem, kteří se domnívají, že čím více šamponu na své vlasy (a tím pádem i vytvořené pěny) nanesete, tím je lépe umyjete, jste na omylu. Opak je v tomto případě pravdou. Větší množství šamponu se totiž z vlasů hůře smývá. K mytí bohatě postačí množství šamponu o velikosti ořechu. V případě dlouhých hustých vlasů jen o trochu více. Přípravek nanášejte hlavně na pokožku hlavy a ke kořínkům, kde se vlasy mastí nejvíce (ne do délek vlasů). Vyvarujte se i mytí hlavy dvakrát za sebou. Namísto zvýšeného čistícího účinku vám dvojité mytí vlasy spíše dehydratuje.

Chyba č. 3: Mytí příliš teplou vodou

Při mytí kadeří myslete na správnou a přiměřenou teplotu vody, aby nedocházelo k jejich poškození. Voda by měla být maximálně vlažná, ale nikdy ne horká. V opačném případě by se vám vlasy mohly začít více mastit. Kadeřníci radí na závěr procesu mytí hlavu krátce opláchnout zcela studenou vodou. Vlasy budou více lesklé a jejich povrch se po aplikaci šamponu lépe zacelí.

Chyba č. 4: Žádné nebo špatné nanášení kondicionéru

Jestli si vlasy myjete pouze šamponem a pravidelně vynecháváte aplikaci kondicionéru, děláte fatální chybu. Používat kondicionér je třeba po každém umytí vlasů šamponem. Ten otevírá vlasovou strukturu (kutikulu) a prostřednictvím kondicionéru je nezbytné ji zase „zavřít“. Chybu děláte, i pokud kondicionér nanášíte na pokožku hlavy. Na rozdíl od šamponu ho vmasírujte do délky vlasů a ke konečkům. Aplikaci ke kořínkům se raději vyhněte.

Chyba č. 5: Nešetrné vysoušení ručníkem nebo fénem

Všechny to jistě dobře známe. Vlasy si myjeme mnohdy ve spěchu před odchodem do práce. Míváme tak snahu je ručníkem a fénem co nejrychleji vysušit za jakoukoliv cenu – i jejich poškození. A to je právě ta chyba. Určitě se vám vyplatí si přivstat. Vlasy byste totiž po umytí měly jen opatrně utřít ručníkem, zabalit do turbanu a ideálně nechat samovolně uschnout. V případě, že pospícháte, počkejte alespoň na jejich částečné osušení. Teprve pak vlasy vyfénujte. Nezapomeňte ani na aplikaci přípravku chránícího vlasy před teplem.

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články