Nedůstojné podmínky a kruté zacházení s dobytkem jsou jedním z důvodů, proč se vegetariáni vzdali masa. Co asi řeknou na čerstvé závěry dánských výzkumníků, které ukázaly, že ani rostliny nemají záviděníhodný osud?
Vědci z Kodaňské univerzity před dvěma týdny publikovali svá nejnovější zjištění v časopisu Journal of Pineal Research. Dvě skupiny lidí jejich práci ale zřejmě neocení. To proto, že nabourali jejich dosud skálopevné přesvědčení v oblasti stravování. Rostliny podle nich mohou cítit bolest, když jsou pěstovány v chladu. Slyšíte dobře, milí vegetariáni a vegani?
Výzkumníci svůj pokus vyzkoušeli na ječmeni. Nejprve do něj vpravili hormon melatonin, který kontroluje spánek a probouzení u lidí. Zvolili nepřímou metodu – ječmen ho vstřebal svými listy a z hlíny kolem svých kořenů.
Následně monitorovali jeho vliv na hladiny kyseliny abscisové (ABA), látky, která „hraje důležitou roli ve vztahu rostliny k životnímu prostředí, například zpomaluje její růst v zimě, aby ji ochránila před chladem.“
Experiment ukázal, že melatonin působil jako zklidňující pilulka pro stresovaný ječmen.
„Zevně aplikovaný melatonin vyústil ve vyšší koncentraci ABA, když byly rostliny vytaveny stresujícímu chladu […] Díky souhře melatoninu a ABA si rostliny udržely lepší hladinu vody.“
Kodaňští experti nejsou první, kdo se zaměřil na vnímání rostlin. Již dříve jejich kolegové zkoumali, zda jsou si plodiny vědomy okolního prostředí a jak reagují na vnější podněty.
A dokonce Hollywood vyrukoval se svým postojem k jídlu a jeho schopnosti cítit. V srpnu uvede animovaný film pro děti s názvem Sausage party, kde mimo jiné odhalí nejmladší generaci utrpení, jaké zakouší zelenina při loupání, vaření a jedení.
Výzkumníci doufají, že toto (zejména pro vegetariány) bolestivé odhalení pomůže kontrolovat prospívání rostliny v extrémních podmínkách.
A když ne, alespoň budou mít masožravci navrch v argumentační přestřelce s vyznavači rostlinné stravy.
Další důkaz, že rostliny nejsou pouhou hmotou:
Zdroj: Munchies