Místo, na které se chodilo skrz nebezpečné močály po dřevěných mostech (odtud také jméno Most), má dlouhou historii, do které ale od šedesátých let smutně zasáhla těžba uhlí. V roce 1965 se kvůli dolování začalo s demolicí pamětihodných staveb. Podle jedné legendy to předpověděl alchymista Edward Kelley.
Když technici v roce 1965 odstřelili první staré domy, znamenalo to začátek zhruba dvou desítek let demolic. Bourání Mostu, který byl původně plný historických památek včetně těch gotických, skončilo až v březnu 1987. V této souvislosti se často připomíná kletba, kterou prý na město seslal známý alchymista.
Na hradě Hněvíně totiž kdysi pobýval jeden slavný vězeň - alchymista Edward Kelley, kterého zde držel císař Rudolf II. Kelley skončil po svém nepodařeném pokusu o útěk jako mrzák a život už ho přestal těšit. Rozhodl se proto z tohoto světa odejít. Před svou sebevraždou ale proklel mostecký hrad i celé město za všechna příkoří, která zde zakusil.
Alchymista v císařově nemilosti
Kelley císaře zprvu okouzlil a žil si u dvora na vysoké noze. V roce 1591 upadl v nemilost poté, co zabil v zakázaném souboji dvorního úředníka Hunklera. Nejdříve byl uvězněn na hradě Křivoklátu. Pokusil se o útěk, při němž si těžce poranil nohu a musela mu být amputována. Na to konto byl převezen do bezpečnějšího vězení na hradě Hněvíně, který Kelley z minulosti dobře znal.
Milost přišla příliš pozdě
V létě roku 1597 se známý šarlatán opět pokusil o útěk, když se spustil po laně do hradního příkopu. Smůlu měl i napodruhé. Lano se přetrhlo a Kelley si zlomil druhou, bohužel už jedinou nohu.
Alchymistovo odhodlání císaře obměkčilo, a tak mu udělil milost, a dokonce navrátil i zabavené statky. Kelley na Hněvíně zůstal, aby si zde léčil svoje zranění. Bolesti se ale nedaly vydržet a světák Kelleyho formátu navíc nechtěl zbytek život strávit jako mrzák.
Zkáza Mostu
Alchymista si proto nachystal a vypil neznámou jedovatou tekutinu, po které během pár minut zemřel. Podle pověstí krátce před smrtí proklel mostecký hrad i samotné město. Chtěl, aby celý Most i s hradem zmizely z povrchu zemského za všechna příkoří, kterých se mu zde dostalo.
Jeho kletba se vyplnila, protože císař Ferdinand III. povolil zbourání starého hradu Hněvína. Dnešní stavba na kopci Hněvín je už o několik století mladší. Samotný Most také neunikl alchymistově pomstě, když byl za minulého režimu postupně vyhozen do povětří.
Magistr Kelley sice nebyl seriózním alchymistou, přesto se jeho slova naplnila, i když to trvalo čtyři století.