Originální film režiséra Zdeňka Tyce vypráví o manželském páru, který kromě svého dítěte vychovává i dva adoptované romské chlapce. Vzhledem k tomu, že se jim zdá, že ve městě panuje nepřátelství, chaos a zloba lidí, rozhodnou se přestěhovat na venkov. Bohužel se však nenávist nachází i tam.
Autorka scénáře dramatického snímku Smradi Tereza Boučková se při psaní inspirovala výchovou svých adoptivních romských dětí. Zkušenosti přenesla do rodiny Šírových, kteří se ocitají v té samé situaci jako ona. Musí najít cestu, jak se smířit s nenávistí lidí vůči jiné rase.
Stěhování na vesnici
Šírovi se na vesnici stěhují také z dalšího důvodu. Marek s Monikou mají syna, který trpí astmatem. Domnívají se tedy, že mu tím prospějí. Bohužel se to však nestane. I vesnice má svá negativa a příchod rodiny se dvěma romskými dětmi rozhýbe tamější klidnou atmosféru.
Soužití s vesničany
První konflikt na sebe nenechá dlouho čekat. Jejich syn František je obviněn, že rozbil kamenem sklo u auta. Vesničani zuří a k rodině se chovají přezíravě, arogantně a zlomyslně. Ani Šírovi nevolí často adekvátní řešení problému.
Lepší život
Marek s Monikou, kteří si přáli pro svou rodinu jen to nejlepší, ztrácejí naději. Rozčilují je sousedé i vlastní děti a občas jim pěkně ujedou nervy. Nakonec se však zapřou a vytrvají.
Ocenění
Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech diváckou cenu a na Filmovém festivalu v Istanbulu byl pak oceněn za nejlepší režii. Petra Špalková bezesporu také předvedla skvělý výkon a Ivan Trojan dokonce za svůj herecký výkon získal Českého lva.
Zajímavost
Bylo nutné, aby se na návsi nacházela autobusová zastávka. Bohužel, ta však ve vesnici Vráž, kde se film natáčel, stojí na hlavní ulici a ne na návsi. Bylo tedy nutné, vybudovat tam provizorní. Proto zastávka, kterou můžete vidět ve filmu, je falešná.
NA SNÍMKY Z FILMU SMRADI SE PODÍVEJTE DO GALERIE:
NA FILM SMRADI SE PODÍVEJTE DNES VEČER OD 20 HODIN NA ČT2