Krásné jarní počasí jde ruku v ruce s výskytem klíšťat v přírodě. V těchto teplých dnech je výskyt klíšťat největší a riziko, že nějaké chytnete, je dosti vysoké. Existuje mnoho způsobů, jak zakouslé klíště dostat z kůže ven.
Co nedělat
Když na svém těle naleznete klíště, rozhodně na něj nepatlejte indulonu. Klíště se začne dusit a veškeré škodliviny ze svého těla vpustí do vašeho těla.
Nikdy klíště nevytrhávejte. Riskujete jeho přetržení, kdy vám v těle zůstane jeho hlavička s kusadly. Tělo si s nimi sice umí poradit a vyloučí je, jako například třísku, ale někdy se rána s kusadly může zanítit a udělat pořádnou neplechu.
Postup:
Když se vrátíte z lesa nebo z louky, kde by se mohla klíšťata vyskytovat, svlékněte se a pořádně se prohlédněte. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy.
Když klíště objevíte
Zakouslé klíště nejdříve vydesinfikujte. Tím ho paralyzujete. Použijte pinzetu a kývavým pohybem ze strany na stranu jej vytáhněte. Ránu ihned dezinfikujte.
Snažte se klíště nepřetrhnout. Když ve vašem těle zůstane kusadlo, je lepší vyhledat lékaře.
Vytažené klíště nemačkejte a nedrťte. Hrozí, že se nakazíte. Klíště raději spláchněte do záchodové mísy, nebo zabalte do ubrousku a spalte.
Místo přisátí klíštětem pár dní sledujte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře.