Spousta článků tvrdí, že nahé spaní má spoustu výhod – mimo jiné prý zahání stres a zlepšuje vztahy. Je to ale vážně pravda?
Z vědeckého poznání plyne, že většina autorů výše zmíněných článků silně přehání. Pokud jde o redukci stresu, mazlení sice může snížit hladinu kortizolu a současně zvýšit hladinu oxytocinu – tedy „hormonu štěstí“ – jenže páry, které se dotyčných studií účastnily, nutně nemusely spát nahé. To, zda mazlení bez šatů zvyšuje hladinu oxytocinu víc než mazlení v nich, odborníci nezkoumali.
Podobně problematické je tvrzení, že nahota snižuje tělesnou teplotu, jež ovlivňuje kvalitu spánku. Výzkumy sice ukázaly, že zdaleka nejlépe si odpočineme v chladném prostředí (cirka 15 až 19 °C), ovšem pyžamo nás skutečně příliš neohřeje.
Za vysloveně naivní pak lze považovat názor, podle kterého má nahý spánek pozitivní vliv na životní prostředí. Představa, že si během horkých letních nocí někdo sundá lehoučkou noční košili či tričko a šortky a hned se bude cítit o tolik svěžeji, že poběží ztlumit (nebo dokonce vypnout) klimatizaci, patří spíše do kategorie sci-fi.
Sečteno a podtrženo, spát v rouše Evině jistě může být příjemné, ale žádné velké zázraky od toho nečekejte.
Zdroj: Business Insider