Kalašnikov. Jméno, které si spíše spojíte se zbraní – ta jej ovšem dostala po ruském konstruktérovi pěchotních zbraní. Sedmnácté dítě, vyučený zámečník a mechanik… a přirozený talent, co se týče samopalů.
Michail Timofejevič Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 ve vesnici Kurja v Altajském kraji. Vyučil se zámečníkem a později nastoupil u Sibiřsko-turkestánských drah jako mechanik. Na podzim v roce 1938 započal svou základní vojenskou službu. Už zde se projevil jako talent. Během druhé světové války v roce 1941 utrpěl vážná zranění v bitvě, byl převezen do nemocnice a tam získal své první poznatky o konstrukci zbraní.
Po propuštění dostal dovolenou trvající šest měsíců – a právě tu využil ke konstrukci prvního samopalu. Během zkoušek se zjistilo, že funguje bez problému, a proto dostal šanci jej vylepšit. Kalašnikov byl později převelen na Hlavní dělostřelecký úřad.
Ke konci války začal konstruovat automatickou pušku pro nový náboj – jakmile zbraň splnila všechny podmínky, byla zavedena do výzbroje jako AK-47: to se událo v roce 1949. Výroba probíhala v iževské zbrojovce Motozavod. Vyrobeno bylo zhruba 70 milionů kusů.
Roku 1971 získal titul doktora technických věd, působil jako poslanec Nejvyššího sovětu SSSR a v penzi mu v Iževsku bylo uděleno čestné občanství.
Na podzim roku 2013 byl hospitalizován. Zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let na plicní embolii.