Je to smutné, ale je to tak. Léto je ve finiši, a podzim už se chystá převzít otěže. Možná ale přece jen ještě nějaké ty pěkné dny a večery „vybojujeme.“ Pokud k létu podle vašeho gusta patří dobroty z grilu, který vám ale chybí nebo váš model už neslouží tak, jak má, máte jedinečnou šanci to napravit.
Stačí se zúčastnit spotřebitelské soutěže „Vyhrajte léto na grilu“ a jeden z grilů Fieldman FZG3003 může být váš. A i když se vám ho získat nepodaří, pořád máte šanci stát se majiteli MEVA Piknik party grilu GP18002 nebo setu grilovacího náčiní.
Abyste se mohli do tohoto klání zapojit, stačí vyrazit na nákup a pořizovat potraviny označené značkou kvality. Ale pozor, čas máte už jen do 12. září, kdy soutěž „Vyhrajte léto na grilu“ končí. Zapojit se může každý, kdo pořídí tři takto označené výrobky, zaregistruje se na webu akademiekvality.cz a vyplní zde jednak potřebné údaje, jednak přesné názvy zakoupených výrobků. Kolik výrobků pořídíte a kolikrát si o ceny zkusíte zasoutěžit, to je jen na vás.
Co jsou značky kvality?
Značky kvality spotřebitelům zjednodušeně napovídají, jak kvalitní potraviny si kupují. Klasa je modro-červené logo a prozrazuje, že tyto potravinářské a zemědělské produkty patří mezi ty nejkvalitnější, které u nás vyrábíme. Nyní se značkou chlubí 956 výrobků od 264 výrobců.
Regionální potravina je prestižní ocenění a získávají ho ty nejkvalitnější výrobky z každého kraje, konkrétně je to 407 produktů od 312 výrobců. Cílem označení je podpořit místní farmáře a výrobce a představit lidem jejich úžasné potraviny.
Bio „zebra“ je dokonce celostátní ochranná známka pro potraviny ekologického zemědělství a podmínkou jejího získání je, že vše bylo vyprodukováno v Česku. Certifikát vydávají nezávislé kontrolní organizace.
Další značkou kvality, která je mezinárodní, je EU „Bio list“. Upozorňuje na ekologickou produkci a povinné je pro její obdržení na obalu označovat i místo, kde byly vyprodukovány zemědělské suroviny.
Příloha nebo samostatné jídlo
Budete-li mít štěstí a gril vyhrajete, jistě budete mít v tu chvíli nespočet nápadů, co si na něm připravit. Protože pravda je, že dnů, kdy bude možné posedět na zahradě nebo terase a pochutnat si na něčem dobrém, už opravdu moc nebude.
Maso nebo grilovaný sýr, to je klasika. Připravte si ale opravdu dobrou grilovanou zeleninu. Využít ji můžete buď jako přílohu nebo jako samostatný pokrm. U grilování zeleniny platí pravidlo nakrájet ji na co největší kusy. Díky tomu bude chutnější, a navíc se vám s ní bude lépe manipulovat. Pravidlo druhé zní, že čím je vybraná zelenina tvrdší, tím déle bude na grilu potřebovat „pobýt“. Ideální je vybrat na grilu místo, které je více rozpálené než zbytek plochy.
Přednost má cibule a paprika
„Nejprve začněte grilovat hutnější papriky a cibule (případně je dejte na více horkou plochu), poté přidejte: lilek, cuketu, houby a tykev. Jako poslední grilujte rajčata,“ radí Ing. Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. Na grilování se naopak nehodí okurky, celer a většina listové zeleniny, a to kvůli vysokému obsahu vody. „Výjimkou je samozřejmě římský salát, který je na grilu naprosto dokonalý,“ dodává Zuzana Přibylová.
A co že mají ze zeleniny Češi nejraději? Podle dva roky starého průzkumu jsou to rajčata, snědí jich ročně neuvěřitelných 12 kg na člověka, pro srovnání třeba hlávkového salátu spotřebují „jen“ 2,4 kg.