Vybalancovat změny, které s vašima očima udělají dioptrické brýle, mnohdy připomíná chůzi po laně. Stačí to s líčením jen trošku přehnat, zvolit špatný produkt nebo odstín, a rázem mohou nositelky brýlí připomínat pandu nebo lemura. Úplně nejhorší je ale na líčení rezignovat. Neochuzujte se o nádherné kosmetické produkty! Vypilujte líčení pod skla pomocí těchto 8 tipů z webu Refinery29.
Rady pro začínající či protřelé nositelky brýlí, které touží vypadat hezky, sestavil Troy Surratt, maskér a zakladatel kosmetické značky Surratt Beauty, a Bobbi Brown, zakladatelka a šéfdesignérka značky Bobbi Brown Cosmetics.
1. Začněte s dlouhotrvající podkladovou bází
Jednou z neproblematičtější obličejovou částí je u nositelek brýlí nos. Make-up či podkladová báze se přenáší na sedýlka brýlí a ty to nosu nehezky oplatí otlačeninami.
Brown doporučuje používat podkladovou bázi, jen když je to nezbytné. A i v tomto případě se vyhýbat oblasti nosu.
Pokud se ale bez báze na celém obličeji cítíte nesví, řešení pro vás existuje. Surratt navrhuje vklepat podkladový přípravek do pokožky i na nose a vše zafixovat pudrem. „Můžete dokonce aplikovat podklad a pak použít savý papír, abyste odsáli přebytečný olej, který může zůstat ve složení. Tím zanecháte [na pleti] jen pigment.“
2. Nechte zmizet kruhy a pytle pod očima
„Můžete neutralizovat jakékoliv kruhy, které brýle vrhají, použitím korektoru. Tím neutralizujete jak zbarvení, tak zesvětlíte a pozvednete oblast pod očima,“ říká Brown. Ta obvykle volí korektor v broskvovém nebo žlutém odstínu, aby zredukovala tmavě modré a fialové stíny pod očima.
Variantou je i korektor, který odráží světlo, jako například klasika od Yves Saint Laurent s názvem Touche Éclat. „Rozjasní místa pod očima, a pomůže tak zmírnit [nelichotivé] efekty osvětlení shora.“
3. Rozevřete oči
„Krátkozrakým, kteří mají pocit, že jim brýle zmenšují oči, doporučuji vytvořit výrazný oční vzhled, třeba bronzově kouřové oči,“ říká Brown.
Pokud chcete s nelichotivým efektem zmenšených očí zatočit, neměly byste postrádat kleštičky nebo kulmu na řasy.
„Pokud si představíte, že jsou řasy jako clony nebo stříšky pro oči, jejich natočením umožníte světlu více dopadat na oči, a díky tomu budou vypadat větší a jasnější,“ říká Surratt. Nezapomeňte pak řasy obalit hutným nánosem řasenky!
4. Potlačte umělé zvětšení očí
Dalekozrací se potýkají s opačným problémem – čočky jejich oči nehezky rozšiřují, že mohou připomenout lemura. Někdo to považuje za výhodu, pro všechny případy lze ale tento efekt potlačit.
Podle Surratta je klíčové udržet oči světlé a přirozené. „Řasenka, která je jemná a má prodlužující efekt, nedodá řasám velký objem, ale jemně je zvýrazní, aniž by vypadaly za brýlemi příliš tvrdě až uměle.“
5. Vyhněte se skvrnám a vráskám
Brýle mají sklony přitahovat pozornost směrem k vráskám a skvrnám na pleti. Abyste jim předešli, sáhněte po voděodolných produktech a nezapomeňte na pudr. „Další zárukou dlouhotrvajícího make-upu je použít světle žlutý až průsvitný pudr na fixaci korektoru pod očima a T-zónu,“ říká Brown.
6. Zvolte správné barvy
Volba líčidel je zcela individuální. Odráží totiž osobnost a je způsobem sebevyjádření. Pokud ale toužíte po perfektním souladu vaší barvy očí a stínů, nechte si poradit od Brown. „Odstíny šedé a fialové (např. lila) pro modré oči, zemité odstíny, jako velbloudí, mechový a béžový pro zelené oči, a teplé barvy v čele s khaki, odstínem kamene a tmavě hnědou pro hnědé oči.“
Máte-li chuť se odvázat, poprašte víčka „zlatem“. Vypadají fantasticky zejména ve spojení s modrýma a hnědýma očima. Dodejte fialovou a dostanete úchvatný glamour styl pro zelenoočky!
Pokud poprask způsobit nechcete, naneste na víčka barvu šampaňského. Dodá vaší tváři třpyt i ve dne, kdy hutná líčidla odpočívají.
7. Mějte šťávu!
Jak na zbytek líčení? Zdravě a svěže. V překladu dle slovníku krásy zvýrazněte ruměnec na lícních kostech a naneste na rty výraznou barvu. „A nezapomeňte zvýraznit obočí, to zajistí, že brýle nepřevezmou nadvládu nad vaší tváří,“ dodává Brown.
8. Vyberte správné obroučky
Ať už zvolíte jakýkoliv make-up, můžete svou práci okamžitě znehodnotit, pokud nasadíte na nos nesprávné brýle. Vybrat ty slušivé ale není žádná věda. Brown, která se chlubí vlastní řadou brýlí, se řídí těmito zásadami:
1. Oči uprostřed každé čočky,
2. obroučky co nejvíce kontrastující s tvarem obličeje (např. hranaté či „kočičí“ pro kulatou tvář),
3. horní linie brýlí nepřesahuje obočí ani není příliš pod ním,
4. větší část brýlí se nachází pod okem.
Surratt také doporučuje opatřit brýle antireflexní vrstvou: „Díky tomu nebudou čočky odrážet světlo a oslňovat při focení. Dostanete pravdivější obraz vašich očí za čočkami.“