Madeleine Korbelová Albrightová původním jménem Marie Jana Korbelová - bývalá ministryně zahraničních věcí USA a historicky první žena v tomto úřadu - sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. Dnes tato velká přítelkyně Václava Havla slaví 82. narozeniny a my jí přejeme hlavně pevné zdraví.
Madeleine Albrightová se narodila v pražské židovské rodině na Smíchově. Hned po Hitlerově okupaci zbytku Československa v březnu 1939 se jejímu otci, diplomatovi Josefu Korbelovi, podařilo i s celou rodinou utéct do Londýna, kde ve sklepním bytě zažili německé bombardování.
„Značnou část dětství jsem prožila v protiletadlovém krytu a zpívala jsem si,“ vzpomíná Albrightová. Později se rodina přestěhovala do městečka Walton on Thames.
Byla pokřtěna a vychovávána jako katolička a o svém židovském původu se podle vlastních slov dozvěděla až poté, co Washington Post publikoval reportáž, v níž bylo vzpomenuto, že její prarodiče a několik příbuzných se stali obětmi holocaustu.
V době, kdy se její otec jako pracovník československé exilové vlády aktivně účastnil boje proti hitlerovskému Německu, nastoupila šestiletá Madeleine do školy. Na vysvědčení z roku 1943 byla charakterizována jako bystrá a živá žačka, snadno se učí a učivo si dobře pamatuje. Známky měla dobré, jen ze zeměpisu měla čtyřku.
Po válce se Korbelovi vrátili do Československa, které však vzápětí po komunistickém převratu v roce 1948 opustili a usadili se ve Spojených státech v Coloradu. Měli jen skromné finanční prostředky.
Po studiích na internátní škole ve Švýcarsku a absolvování uznávané Wellesley College, kde dostala stipendium na studium politologie, se Madeleine provdala za chicagského novináře.
V osobním životě se jí nedařilo. Manžel ji po třiadvacetiletém manželství opustil kvůli jiné ženě. Má tři dcery: dvojčata Anne Korbel Albright a Alice Patterson Albright a Katherine Medill Albright.
V roce 1992 ji Antony Lake, poradce Billa Clintona pro otázky zahraniční politiky, pozval do volební kampaně. Na Clintona udělala dobrý dojem a ten ji po volbách jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN. Hned poté ji jmenoval i vedoucí štábu pro spolupráci s Radou pro národní bezpečnost.