Matějská pouť se na pražské Výstaviště v Holešovicích vrací po dvouleté covidové pauze. Začne v sobotu 5. března a potrvá do 18. dubna. Jde už o 427. ročník pouti, a nezůstane jenom u historie a starých známých atrakcí, letos dorazí i několik velkých překvapení.
Podle informací Národní knihovny se začátky Matějské pouti datují do roku 1595. Byla to první jarní pouť nejen v Praze, ale také v Evropě. Původně šlo o oslavu svátku sv. Matěje, který připadá na 24. února. Matějská pouť začínala v okolí kostelíka na Hanspaulce, pak se přesunula třeba na Vítězné náměstí. V areálu Výstaviště v Holešovicích sídlí od roku 1963.
Novinky na Matějské pouti
Největší novinkou letošního ročníku Matějské pouti je 60metrový booster Apollo 13, který dorazil z Nizozemska. Konkurovat mu bude starý známý řetízkový kolotoč, podle provozovatelů je největší v Evropě.
Poslední detaily se ladí na obřím Velkém kole, které momentálně dostává nové prvky. Letos bude mít uzavřené a vyhřívané kabinky. K němu už tradičně patří dům smíchu, trojpatrový strašidelný dům, centrifuga, autodromy nebo střelnice.
Jak na Matějskou pouť 2022
V pracovních dnech se na Matějskou pouť dostanete zdarma, o víkendech bude vstupné ve výši 30 korun. Letos bude jedna výjimka, vstup zdarma mají uprchlíci z Ukrajiny, kteří předloží pas. Pokud jde o cenu samotných atrakcí, horní hranice se bude pohybovat okolo 130 korun.
Protože probíhá dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce, letos se Matějská pouť trochu potýká s nedostatkem místa. Ubylo asi 50 atrakcí a farmářské trhy. Do areálu se vchází z jiné strany, vstup bude z ulice Za Elektrárnou, kde je pro návštěvníky vytvořen koridor. Zčásti je to ale i kvůli tomu, že veřejných akcích, které jsou pořádané pod širým nebem, se může účastnit pouze 500 osob. Organizátoři tak budou moci lépe kontrolovat počet návštěvníků.
Zdroje informací:
Matejskapout.cz: Historie Matějské pouti
Praha.eu: Zábava, adrenalin i perníkové srdce. Matějská pouť letos bude