Arnošt Lustig byl český židovský spisovatel a publicista světového významu, autor celé řady děl s tématem holokaustu. Sám prošel koncentračním táborem a jako zázrakem se mu podařilo ho přežít.
Kvůli židovskému původu prošel spisovatel a novinář Arnošt Lustig během druhé světové války několika koncentračními tábory. V dubnu 1945 se mu podařilo uprchnout z transportu smrti a válku zázrakem přežil. Své děsivé zážitky a zkušenosti zúročil ve své tvorbě. Český spisovatel světového významu podlehl zákeřné nemoci 26. února 2011.
Židovský původ
Arnošt Lustig se narodil v roce 1926 do rodiny drobného obchodníka v Praze. Jeho studium překazila válka, kvůli židovskému původu byl ze školy vyloučen a v roce 1942 byl poslán do koncentračního tábora v Terezíně a později byl přemístěn do Osvětimi a Buchenwaldu. V koncentračních táborech přišel o velkou část své rodiny, jemu se však podařilo přežít a po útěku z transportu smrti se až do konce války zdárně ukrýval.
Inspirace krutými zážitky
Své první dílo Noc a naděje, pro které našel inspiraci ve vlastních zážitcích z terezínského ghetta, vydal 12 let po skončení válečných hrůz a tématu holocaustu se nedokázal už nikdy zbavit. Následovalo mnoho dalších knih a publikací. Nejzásadnějšími se staly romány Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Dita Saxová a Nemilovaná.
Emigrace a návrat do vlasti
Lustig v roce 1968 emigroval, nejprve zamířil do Jugoslávie, pak do Izraele a nakonec skončil v USA, kde vyučoval na univerzitě ve Washingtonu. Do Československa se vrátil po roce 1989 a po svém návratu vydal ještě množství dalších knih. Příkladem může být trilogie o osudech tří židovských žen (Colette, Tanga a Lea). Colette se dočkala několika filmových zpracování.