Nezkrotná příroda, divoké sjezdy a touha po poznání. To je skialpinismus!

Nezkrotná příroda, divoké sjezdy a touha po poznání. To je skialpinismus!
Zdroj: Pixabay

Česko nabízí krásná místa k objevování. Není proto divu, že se zde v poslední zimní sezóně, kdy byly kvůli pandemii covid-19 uzavřeny všechny lyžařské areály, rozmohl boom skialpinistů. Že nevíte, o co jde? Představte si lyžování bez svazujících podmínek. Chodit po svých mimo sjezdovky a po náročném výšlapu do kopce si užít sjezd s batohem na zádech a větrem za vámi. To jsou zážitky, které každý skialpinista dobře zná a kvůli kterým se do divoké přírody opakovaně rád vrací.

Redaktor
Redaktor 12. 11. 2021 00:09

Nejedná se přitom o žádnou převratnou novinku. Naši předkové používali dvě primitivní dřevěná prkna s přibitými tuleními kožešinami pro pohyb v zasněžených horách. V té době neexistovaly lanovky, takže s trochou nadsázky můžeme říct, že jakýkoliv pohyb na horách by se tenkrát dal nazvat skialpinismem.

Nárůst počtu zájemců o tento netradiční sport pocítily v Česku jak půjčovny a prodejny sportovního vybavení, tak horská střediska. Právě ty zájemce vítají, zároveň však apelují na ochranu přírody. „Očekáváme, že zájem bude letos ještě o něco vyšší než loni. Skialpy chce momentálně zkusit téměř každý, kdo má již nějakou zkušenost s běžkami nebo klasickými lyžemi. Důležité je ale nejen správné vybavení, ale i znalost terénu a odpovědné chování vůči přírodě,” potvrzuje Jan Štádler, marketingový ředitel Hervis Sports.

Skialpinismus se stává vyhledávaným fenoménem v Česku

Hervis

Skialpinismus se dá přirovnat k takové zimní turistice na horách. V českém prostředí se občas setkáváme i s výrazem skitouring, při němž jde primárně o chození po hřebenech ve volném terénu. Tento sport je ideální pro všechny, bez rozdílu věku, pohlaví nebo fyzické kondice. Důležité je umět alespoň trošku lyžovat. Kromě čerstvého vzduchu a dechberoucích výhledů při tomto pohybu navíc posílíte svaly celého těla a spálíte velké množství kalorií. Záleží na intenzitě stoupání, váze člověka i na tom, jak je fyzicky zdatný. Své příznivce si tato aktivita najde zejména mezi lidmi, kteří tráví rádi čas obklopeni divokou krajinou namísto zdlouhavého čekání ve frontě na lanovku. Klasické lyže ale v tomto případě nechte doma.

Protože jde o adrenalinový sport, kvalitní výbava je na místě

K základní výbavě patří speciální lyže, na kterých se po hřebenech hor stoupá na pásech. Na ně se připínají stoupací pásy, které se před samotným sjezdem z kopce zase sundají. Vázání má několik poloh, dá se zvednout pata podle sklonu stoupání, ale také z něj lze udělat pevné sjezdařské vázání. Boty pro skialpinismus jsou velmi lehké, umožňují pohodlně ohýbat kotník a lze je používat ve dvou polohách – ve volné na výstup a pevné na sjezd.

Každý správný skialpinista ví, že na horských hřebenech potřebujete batoh.  V tom se kromě termosky s teplým čajem a svačinou nosí ještě suché a teplé oblečení, nejlépe tedy náhradní tričko, popřípadě lehkou péřovku pro sjezd dolů. Pokud s tímto sportem teprve začínáte, ideální je dát pozor na správné vrstvení oblečení, tedy rozdílné množství vrstev při stoupání a sestupu. Na horách vás totiž může lehce zaskočit silný vítr, kvůli kterému snadno prochladnete.

Investovat se proto vyplatí do kvalitní hybridní bundy, u které oceníte hlavně odolnost vůči větru, nepromokavost, elasticitu a skvělé termoizolační vlastnosti. Pečlivě vybírejte i skialpovou obuv, za nás je skvělý model Backland Expert značky Atomic, který i s další výbavou na skialpy zakoupíte buď v prodejně Hervis Westfield Chodov, popřípadě na e-shopu Hervis Sports. Inspirovat se můžete i jejich značkovým katalogem, který platí od 10. listopadu po dobu dvou týdnů.

Hervis

Zkušenější jezdci by neměli zapomínat ani na takzvanou svatou trojici, což je sněhová lopatka, lavinová sonda a lavinový vyhledávač pro případ možného ohrožení.

Tři místa na nejkrásnější trasy pro všechny skialpinisty

Šumava

Šumava je doslova rájem všech skialpinistů. A není divu. Již jedenáctým rokem pro ně horská služba ve spolupráci s městem Železná ruda otevřela sedm tras o celkové délce čtyřiceti osmi kilometrů. Za nás doporučujeme vyzkoušet cestu z Železné rudy přes Čertovo jezero do Sportovního Areálu Špičák, jež dohromady měří 6,4 kilometrů. Ta patří k těm méně obtížným. Pokud patříte ke zkušenějším jedincům, rozhodně si nenechte ujít nejtěžší trasu vedoucí pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a zpět po nejprudší sjezdovce Šance.

Krkonoše

Skialpování po hřebenech našich nejvyšších hor může být zábavou, víte-li kam vyrazit. Ideálním výletem může být například půvabná krkonošská stezka. Ta začíná v Peci pod Sněžkou a vede přes Široký hřbet na Výrovku. Odtamtud poté Modrým dolem sjedete až do Obřího dolu. Z Obřího dolu můžete klidně zase zpět do Pece.

Beskydy

Pokud holdujete zajímavým skialpovým trasám, udělejte si výlet do Beskyd. Uvidíte, že nebudete litovat. Trasa začíná u dolní stanice sedačkové lanovky v Třinci-Oldřichovicích. Podle stavu sněhu se na lyžích vydáte po cestě, která lemuje parkoviště po pravé straně a následně se stáčí k nástupu do prudkého kopce na Javorový vrch. Celá cesta zabere 5,2 kilometru a má převýšení okolo 500 metrů.

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články