Pět tipů, jak správně vybrat funkční prádlo

Pět tipů, jak správně vybrat funkční prádlo
Zdroj: Moira Merino

Snadno prochladnete? Nebaví vás věčně propocená trička, která vás na těle studí? Chcete se cítit při každém pohybu, ať už v zaměstnání, nebo při sportu, komfortně? Je na čase pořídit si funkční prádlo. Jak si ho vybrat, aby správně plnilo svou funkci a vyvarovali jste se častých chyb? Sepsali jsme pro vás 5 tipů, jak si vybrat funkční prádlo správně.

Redaktor
Redaktor 30. 10. 2020 10:00

Co je vlastně funkční prádlo? Je to prádlo, které se dokáže přizpůsobit vašemu tělu v různých klimatických podmínkách. V zimě vás příjemně zahřeje, v létě ochladí, při sportu perfektně odvádí pot, takže udržuje stálou tělesnou teplotu. Díky tomu se budete cítit komfortně a budete méně náchylní k nemocem. Ale aby plnilo svou funkci, musíte je jej správně vrstvit. Bohatě vám postačí tři vrstvy – spodní prádlo, mikina nebo svetr, bunda a kalhoty. Díky menšímu množství slabších vrstev se dokážete lépe přizpůsobit každé aktivitě a včas zareagovat na výkyvy počasí. „Dnes už není funkční prádlo výsadou jen aktivních sportovců. Můžete si vybrat jak prádlo pro sportovní aktivity, tak do práce nebo na volný čas. Důležité je, abyste se cítili dobře,“ uvádí Mario Vlček, zakladatel značky Moira. Na co si dát při jeho výběru tedy pozor?

1. Ujasněte si, kdy ho chcete nosit

Funkční prádlo nebývá úplně za hubičku. Zároveň by byla chyba si koupit jedno spodní tričko a brát si ho v zimě na lyže, pak na jógu a zároveň do práce. Proč? Protože pokaždé se hýbete jinak a také v každém ročním období vaše tělo vyžaduje něco jiného. Proto si ujasněte, pro kterou aktivitu si chcete funkční prádlo pořídit. Výrobci se většinou neorientují jen na jeden druh sortimentu, ale mají v nabídce celou škálu produktů, které uspokojí vaše požadavky.

2. Kupte jen takové, které vám dokonale padne

Trochu oříškem bývá výběr správné velikosti. Mějte na paměti, že i když nemáte rádi upnuté oblečení, funkční prádlo by mělo k vašemu tělu jemně přiléhat. Pokud by vám totiž někde odstávalo, často to bývá u rukávů, neplnilo by správně svou funkci. Rozhodně se nemusíte bát, že by vás prádlo někde škrtilo. Vyrábí se často bezešvé a z materiálů, do nichž se přidává elastan, proto se vašemu tělu skvěle přizpůsobí a vy ho ani neucítíte.

3. Vybírejte materiály a gramáže s nejlepší funkčností

Funkční prádlo se vyrábí z několika druhů materiálů. Patří mezi ně umělá vlákna jako polypropylen, která na těle fungují jako druhá kůže, ale i přírodní materiály jako merino vlna. Ta je přirozeně elastická a zamezuje množení škodlivých bakterií. Pokud se zajímáte o ekologickou stránku svého oblečení, sáhněte po výrobcích ryze české značky Moira. Ta vyvinula speciální vlákna Moira TG 900, která jsou recyklovatelná, nezatěžují přírodní prostředí, a navíc mají neutrální PH a nepřitahují prach. Nově Moira vyrábí i prádlo merino vlnou, které je jemné, nekouše, odvádí pot a navíc nezapáchá ani po několika dnech nošení.

I gramáž hraje svou roli. Ale nemusí vždy platit, že čím těžší, tím teplejší. Správné funkční prádlo je zpravidla velmi jemné a se strukturou pleteniny, která drží vzduch jako izolant. A ten nic neváží. Například váha funkčních triček značky Moira začíná na 100 g/m², které se hodí na léto, ale zimní první vrstva váží už okolo 150 g/m². Nijak vás tedy nezatíží a pořád budete mít pocit, že na těle vlastně nic nemáte.

4. Zamyslete se, co od funkčního prádla očekáváte

Než si půjdete pořídit své první funkční prádlo, zamyslete se, jakou funkci by mělo plnit. Má především odvést pot? Pak sáhněte po tričku s maximální gramáží od 100 do 130 g/m². Do takového výrobku pak můžete propotit litr vody a budete v suchu. V létě je pak na něj ideální obléci ještě další vrstvu z přírodních materiálů, kam se vlhkost převede a spodní tričko ji už nepustí zpět.

Pokud potřebujete především zateplit, je vhodné zvolit výrobek o hmotnosti od 150 g výše a jako druhou vrstvu použít opět funkční tričko, mikinu či bundu. Na opravdu dobré zateplení je vhodné mít mikinu se smyčkou (říká se jí plyšová smyčka), která drží vzduch a odvádí opět přebytečnou vlhkost na lícovou stranu.

Obecně platí, že nejlépe je mít tričko, které používáte jako první vrstvu, se strukturou, která doléhá na pokožku třeba jen z 30 % (podélné žebro). To má nejlepší odvod vlhkosti a současně tam pracuje vzduch jako izolant.

5. Hledejte značku, která garantuje kvalitu

Na trhu najdete spoustu značek s funkčním prádlem, a tak je skutečně z čeho vybírat. Záleží jen na vás, zda se vydáte směrem zahraniční produkce, nebo dáte přednost české firmě, jako je třeba Moira. Ta díky vlastnímu vývoji od vlákna přes pleteniny až po design hotových výrobků už 30 let rozvíjí zkušenosti v rámci ideálního funkčního prádla. Díky investicím do nejnovějších technologií a dlouholetým zkušenostem nabízí ty nejlepší výrobky, které ke svým, nejen sportovním aktivitám, potřebujete. Kvalita výrobků a zdravotní nezávadnost je garantována díky výrobě celé produkce ve Strakonicích.

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Související články

Další články