Dnes by Václav Havel oslavil 83. narozeniny. Do naší historie se zapsal zejména jako jeden ze zakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako první prezident České republiky. Přestože našemu nejslavnějšímu prezidentovi nemůže leckdo přijít na jméno, je neoddiskutovatelné, že pro nás udělal věci, které stojí za povšimnutí.
Alegorické hry kritizující režim
Václav Havel byl velkým dramatikem. Od roku 1960 pracoval jako technik v Divadle Na Zábradlí. Zájem o humanitní hodnoty v něm zažehl touhu po dramaturgii. Tu vystudoval na DAMU. Své hry později začíná uvádět právě v Divadle Na Zábradlí.
Charta 77
Vlna solidarity vyvrcholila vznikem Charty 77. Ta požadovala dodržování lidských práv a Václav Havel se stal jedním z jejích prvních mluvčích. Odměnou za Chartu 77 byla šikana, represe a sledování.
Lidové noviny
Václav Havel se také podílel na založení samizdatových Lidových novin, které měly velký význam. Poskytovaly totiž pravdivé informace.
Několik vět
Havel byl spoluautorem petice Několik vět, která ve své podstatě uvolnila lavinu odporu ke stávajícímu režimu, a to i u těch, jejichž loajalita byla neochvějná.
Otevřel Pražský hrad veřejnosti
Když Václava Havla koncem roku 1989 zvolili prezidentem Československa, Pražský hrad byl pro veřejnost nepřístupný. Havel nechal otevírat jednu bránu po druhé. „Chceme, aby se Hrad stal tím, čím možná byl v době Rudolfa II.,“ uvedl Havel poté, co otevřel první ze zakázaných dveří. Na Havlův pokyn byl zrušen plechový krycí plot kolem prezidentské vily a také nechal otevřít Královské zahrady.
NATO
Václav Havel výrazně přispěl ke vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Vyvedl také Československo z Varšavské smlouvy.
Evropská unie
Před svým odchodem z prezidentské funkce v roce 2004 silně prosazoval vstup České republiky do Evropské unie. Ten se uskutečnil krátce po jeho odchodu z postu prezidenta.