Rudolf Hrušínský starší byl český herec. Kromě toho působil jako divadelní a filmový režisér, je rovněž autorem jedné detektivní divadelní hry První případ z roku 1944, počátkem 90. let krátce zasedal jako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Patří mezi herecké legendy a nezapomenutelné osobnosti československé kinematografie.
Netradiční místo narození
Jde o potomka významného hereckého rodu Červíčků a Budínských. Narodil se v jihočeském Novém Etynku, dnes je obec známá jako Nová Včelnice, za jevištěm po představení Taneček panny Márinky. Jako dítě cestoval s kočovnou společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové. Už v dětství hrál několik rolí v divadle. Později se rodina usadila v Praze.
Zákaz činnosti
V roce 1968 byl mezi prvními padesáti signatáři článku Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Protože ani po silném nátlaku v době normalizace svůj podpis neodvolal, byl několik let bez práce a měl zakázánu činnost. Přišel tím nejen o řadu filmových a televizních rolí, ale i o místo pedagoga na DAMU, o významné zahraniční filmové nabídky a měl také zákaz pracovat v rozhlase a režírovat v divadlech. V roce 1977 podepsal Antichartu.
Rodina
Oženil se v prosinci 1945 a o rok později se mu narodil syn Rudolf, v roce 1955 Jan, oba se stali také herci. V herecké tradici pokračují i jeho vnoučata Kristýna Hrušínská a Rudolf Hrušínský nejmladší.
Zajímavost
Vzdáleným příbuzenstvem Rudolfa Hrušínského je herecký rod Petra Kostky. Oba herecké rody mají společného předka, kterým byl herec Hynek Mušek.
Nemoc
Rudolf Hrušínský st. zemřel po těžké nemoci, která způsobila selhání srdce, 13. dubna 1994 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti čtyř let.